kezek, napfény
Fotó: Shutterstock

Vajon igaz, hogy 7 évente megújul az emberi test összes sejtje?

A széles körben elterjedt városi legenda szerint 7 év alatt az összes sejtünk lecserélődik – vagyis ilyen időközönként gyakorlatilag „újjászületünk." Egy friss kutatás szerint azonban ez olyannyira nem igaz, hogy vannak olyan sejtjeink, amelyek már születésünktől kezdve a testünkben vannak.


Az IFLScience tudományos szakportál szemlézte azt a tanulmányt, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmélet, miszerint az emberi test összes sejtje megújul 7 évente, egyáltalán nem igaz. A szerzők szerint a hiedelem egy 2005-ös tanulmányra vezethető vissza, amely egy (akkoriban) új módszert alkalmazott az emberi sejtek datálására, és az egyik szerzője állítólag úgy fogalmazott, hogy az összes emberi sejt átlagos élettartama körülbelül hét-tíz év lehet.

A valóság azonban az, hogy a testünk különböző szükségletekkel és funkciókkal rendelkező sejttípusok összességéből áll, amelyek nagyobb szervekbe rendeződnek. Ez azt jelenti, hogy az emberi test egyes sejtjei sokkal gyorsabban regenerálódnak, mint mások.

napf\u00e9ny, kezek

Fotó: Shutterstock

A gyomornyálkahártya legfelső rétegét alkotó sejtek, a felszíni nyálkahártya- vagy foveoláris sejtek feladata például, hogy nyálkát termeljenek, amely megvédi a gyomor belsejét a (gyomor által termelt) savtól. Mivel ezek a sejtek nagyon fontos funkciót látnak el, gyakrabban – körülbelül 10 naponta – cserélődnek. A vörösvérsejtek átlagos élettartalma pedig nagyjából 120 nap, azaz 4 hónap.

És ott vannak azok a sejtek is, amelyeket egész életünk során viszünk magunkkal. Ilyenek például a központi idegrendszer sejtjei. Ezek jellemzően nem tudnak spontán regenerálódni, ezért is számítanak olyan súlyosnak az agyat és gerincvelőt érő sérülések. Vagyis, ha ezeket a sejteket nem éri sérülés, akkor egész életünkben fontos feladatokat látnak el anélkül, hogy valaha is kicserélődnének.

A figyelmetekbe ajánljuk