kutatók egy laboratóriumban

Számos teória kering azzal kapcsolatban, valójában hogyan is kezdődött az élet a Földön. Egy amerikai intézet kutatói most felfedeztek egy fontos új részletet, ami segíthet a folyamat megértésében – magyarázatot találtak ugyanis arra, milyen úton alakultak ki a legelső sejtek membránjai, írja a Science Alert.


A tudóstársadalmon belül széleskörű az egyetértés abban, hogy protosejtek nélkül ma nem lenne élet. Ezek a különböző zsírokból felépülő gömbök a mai sejtek közvetlen elődjei, és több mint 3,5 milliárd évvel ezelőtt kulcsfontosságú szerepet játszottak bolygónk biokémiai fejlődésében. Valószínűleg az akkori óceánok mélyén nyíló, forró vizű forrásokból kerültek elő.

A kaliforniai Scripps Research Institute kutatócsoportjának legfontosabb új felfedezése, hogy a foszforilációnak nevezett kémiai folyamat korábban indulhatott be a Földön, mint azt eddig gondoltuk. A folyamat minden bizonnyal foszfort tartalmazó atomcsoportokat adott hozzá a molekulákhoz – ezzel pedig fejlettebbé, stabilabbá és kémiailag aktívabbá tette a protosejteket.

egy oszt\u00f3d\u00f3 sejt

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Egy bizonyos ponton mindannyian elgondolkodunk azon, hogy honnan jöttünk

– mondta Ramanarayanan Krishnamurthy vegyész, a Scripps Research Institute munkatársa.

Ez a felfedezés segít jobban megérteni a korai Föld kémiai környezetét, így azt is, hogyan fejlődhetett ki rajta az élet.

Krishnamurthy és kollégái már a kutatás megkezdése előtt is feltételezték, hogy mivel a foszforiláció annyira gyakori az emberi szervezetben, a folyamat már az első sejtek kialakulásának kezdeti szakaszában is fontos szerepet tölthetett be.

A korai Föld felszínének hozzávetőleg megfelelő körülmények reprodukálása után a csapat különböző zsírsavakat és glicerint kombinált, hogy összetettebb vezikulumokat, vagyis a protosejtekhez hasonló buborékszerű képződményeket hozzanak létre. Ezután a hőmérséklet és a savasság módosításával a kutatóknak sikerült olyan kémiai reakciókat elérniük, amelyek a foszforiláció bizonyítékai lehetnek.

A vezikulumok a kísérleteink során képesek voltak zsírsavas közegből foszfolipid közeggé változni, ez pedig arra utal, hogy hasonló kémiai környezet már közel négymilliárd évvel ezelőtt is létezhetett

– mondta Sunil Pulletikurti kémikus, az intézet kutatója.

kutat\u00f3 egy laborban

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Bár áttörést jelentő eredményekről van szó, a csapat a Chem nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban kiemelte: még rengeteg munkára van szükség ahhoz, hogy biztosak lehessünk abban, hogyan alakult ki az élet a Földön. A Scripps Research Institute tudósai tehát továbbra is folytatják a kutatást, munkájuk pedig idővel választ adhat az idegen bolygók ökoszisztémájával kapcsolatos kérdéseinkre is.

Vannak azonban olyan tudósok, akik úgy vélik: a Földön nem organikusan jelent meg az élet, hanem idegen helyről, a Naprendszer egy távoli szegletéből vagy akár egy másik galaxisból jutott el hozzánk.

A figyelmetekbe ajánljuk