280 millió éves rejtélyt fejtettek meg régészek

280 millió éves rejtélyt fejtettek meg régészek

1931-ben az olasz Alpokban bukkantak rá egy egészen különös fosszíliára. A megtalált példányról sokáig úgy gondolták, hogy egy ősi hüllő lágyszövetének maradványai, azonban egy új tanulmány feltárta, hogy mitől is olyan szokatlan ez a közel 280 millió éves lelet.


A mintegy 280 millió évesnek vélt példányt a morfológiája és a sötét színű, megőrződött lágyrészek alapján a Protorosauria csoportba tartozó hüllőnek minősítették. A felfedezését követően több publikációban is a példaértékű konzerváltság ragyogó példájaként emlegették, de senki sem vizsgálta még meg ilyen közelről az összetételét – számolt be az IFLscience.

Ez is érdekelhet: Feketék vagy fehérek? Megoldódott az ősi egyiptomi faji rejtély

A technológia halad előre, a fosszília felfedezésekor pedig még nem volt hatékony módszer arra, hogy alaposabban átvizsgálják a leletet. Most azonban az ultraibolya (UV) fényképezés felfedte az első nyomot, hogy nem minden az, aminek elsőre látszik.

Ekkor még nem voltak biztosak abban, hogy mi okozhatja a maradvány remek állapotát. Először úgy gondolták, hogy a konzerválási technika miatt – a fosszíliák lakkréteggel való bevonása régebben bevett gyakorlat volt –, és remélték, hogy paleobiológiai kincs lapul a felszín alatt. A további vizsgálatok során azonban kiderült, hogy a lágy szöveteknek hitt részek csak festékek volt, bár a fosszília nem teljes hamisítvány.

Most már tudjuk, hogy a fosszília nem teljes, ami azt jelenti, hogy nem maradtak meg benne a lágyrészek. Felfedeztük azonban, hogy néhány csont és csontvelő megmaradt, így még többet tehetünk a jövőben, többek között további terepmunkát végezhetünk, hogy újabb és jobban megőrződött példányokat találjunk

– mondta a tanulmányt vezető Dr. Valentina Rossi.

Az aggály pedig teljesen érthető, hiszen a paleontológiai csalások között gyakoriak a hamis fosszíliák. Az újonnan kreált leletek nagy problémát jelentenek, mivel ezeket gyakran tömegesen gyártják a fejlődő országokban, majd a feketepiacon értékesítik.

A figyelmetekbe ajánljuk