Ezért érdemes feltérképezni az anyajegyeinket

Bár az anyajegyekre egész évben, és rendseresen oda kell figyelni, nyáron fokozottan ügyelnünk kell rájuk. Az ZENON Clinic anyajegykisokosából kiderül, hogy pontosan mik is ezek a kis pöttyök, milyen tényezők hajlamosítanak a megjelenésükre, és honnan tudhatjuk meg, ha veszélyes egy anyajegy.


Az anyajegyek – más néven naevusok – a bőrön és a nyálkahártyán már születéskor meglévő vagy a későbbiekben kialakuló, többségében jóindulatú elváltozások, melyek színükben, szerkezetükben, felszínükben eltérnek a környező bőrtől. Hogy kin, mennyi és mekkora anyajegyek jelennek meg, teljesen eltérő. Vannak típusok, akiknek kb. tíz borítja a testét, másoknak százas nagyságrendben fordulnak elő a pöttyök a bőrükön. Mindez nemtől és kortól független.

Orvos szakértők szerint mindenképp érdemes évente bőrgyógyásszal ellenőriztetni anyajegyeinket, előfordulhat ugyanis, hogy a látszólag ártalmatlan bőrelváltozásból melanóma alakul ki. Óriási jelentősége lehet, hogy ezt idejében felfedezzük.

Mitől alakul ki az anyajegy? 

A melanociták már a magzatfejlődés 12. hetében megjelennek. Ezek a sejtek termelik a melanint és a természetes bőrszín kialakulásáért felelősek. Azokon a területeken, ahogy egy gócpontban több melanocita gyűlik össze, mint amennyi az általános bőrszín megalkotásához szükséges, anyajegyek keletkeznek. Ezek lehetnek a bőr felszínével egy szintben és ki is türemkedhetnek.

Az anyajegy keletkezésében vélhetően genetikai tényezők is szerepet játszanak, valamint fontos szerep jut a környezeti hatásoknak is, elsősorban a bőrt érő UV-sugárzásnak (napfény, szolárium). Minél több UV-sugárzás éri a bőrt, annál gyakoribb, hogy anyajegyek tűnnek fel.

Az anyajegyek többsége már gyerek- és tinédzserkorban előjön és 40 éves kor felett ritkán keletkeznek újak. Sőt a meglévő anyajegyek közül sok elhalványul és szép fokozatosan eltűnik. Várandósság alatt megfigyelhető gyakoribb kialakulásuk.

Az anyajegyek fajtái 

1. Veleszületett anyajegy

A veleszületett pöttyök vagy már felfedezhetők a baba testén a születéskor vagy az első életéven belül alakulnak ki. Méretük lehet egészen pici (1,5 cm-nél kisebb) vagy óriási (20 cm vagy annál nagyobb). Tartalmazhat szőrszálakat. Azokat az anyajegyeket, amelyek 2 cm-nél nagyobbak, megelőző célból érdemes sebésszel eltávolíttatni. Szerzett anyajegy

2. Szerzett anyajegy

Ezek többnyire az UV-sugárzásnak kitett bőrfelületeken keletkeznek. Általában kis méretűek, jól körülhatároltak, szabályos alakúak. Ritkán válnak rosszindulatúvá, azonban, ha nagyszámban (50-nél több) fordulnak elő, magasabb lehet a melanóma előfordulásának kockázata.

3. Atípusos anyajegy

Az atípusos anyajegyek esetében sajnos még fokozottabb a melanóma veszély. Ezek a pöttyök általában szabálytalanok, nem élesen határolódnak el a környezetükről. Színük is különböző lehet: fekete, sötétbarna, halványbarna és vöröses színek. Sőt, több színárnyalatú anyajeggyel is találkozni. A rendszeres szűrés minden anyajegy esetében kulcsfontosságú, az atípusos változatoknál azonban még nagyobb a jelentősége.

4. Spitz anyajegy

A spitz anyajegy jellegzetessége, hogy egy félgömbszerű, gyorsan növekvő, vöröses-barnás csomóról van szó. Ennek mérete általában 5-10 mm. Az esetek többségében gyerekkorban vagy fiatal felnőtt korban alakul ki, elsősorban arcon, nyakon, lábakon. Bár többnyire nem jelentkeznek panaszok, de olykor előfordulhat viszketés, hámlás.

A rosszindulatú anyajegy, a melanóma 

Bár az anyajegyek többsége jóindulatú, ha újak keletkezését tapasztaljuk bőrünkön, mindenképp érdemes szakemberrel ellenőriztetni. Rossz hír ugyanis, hogy jóindulatú elváltozásokból is keletkezhetnek rákos anyajegyek.

Intő jel, ha megváltozik korábbi anyajegyünk színe, alakja, formája vagy határa. De az sem pozitív, ha fájni, viszketni vagy vérezni kezd. Ezeket diszplasztikus naevusnak is nevezik. Nem minden esetben, de lehetnek a melanóma előjelei. Érdemes ezért nem csak a látható felületeket átvizsgálni, hanem a fejbőrön, talpon, tenyéren és akár a körmök alatt is ellenőrizni az anyajegyeket. Fokozottan veszélyeztetettnek számítanak azok, akiknek több, mint 40 anyajegyük van, vagy többségében szabálytalan alakúak. Emellett, ha a családban előfordult melanóma, szintén célszerű a nagyobb odafigyelés.

A létfontosságú szűrések

Az anyajegyek szűrésére többféle megoldás is létezik: dermatoszkópos vizsgálat, illetve a testtérképes anyajegyvizsgálat. A dermatoszkópos vizsgálatnál a szakember egy speciális nagyítóval, ún. dermatoszkóppal vizsgálja át a testen látható összes anyajegyet. A testtérképes anyajegyvizsgálat (Fotofinder®) a legmodernebb és legbiztonságosabb anyajegy-diagnosztikai technológia, mely egy mesterséges intelligenciával ellátott Fotofinder® Master készülékkel történik és orvosi konzultáció egészíti ki. A ZENON Clinic bőrgyógyászai is ezt a metódust alkalmazzák.

A testtérképes vizsgálat során a teljes bőrfelület és minden anyajegy feltérképezésre és dokumentálásra kerül, így jól nyomon követhetők a későbbiekben a változások. Összesen 20 helyzetből készülnek képek, melyek alapján teljes testtérkép készül. Az anyajegyekről és azonnal látható, ha a korábbiakhoz képest eltérés látható, így nagyon korai szakaszban kiszűrhető az esetleges bőrrák kialakulása. Ez a módszer gyors és pontos diagnosztikára ad lehetőséget, illetve a vizsgálatnak köszönhetően kevesebb a szükségtelen anyajegy eltávolítások száma.

Hasznos tanácsok 

  • Ha sok anyajegy található a testünkön vagy bármilyen okból kifolyólag fokozott a bőrrák kialakulásának kockázata,rendszeresen ellenőrizzük testünket!
  • Azonnal forduljunk orvoshoz, ha korábbi anyajegyeink bármilyen formában változtak.
  • Évente legalább egyszer vegyünk részt anyajegy szűrésen!
  • Védjük a bőrünket a káros UV-sugárzástól, még borús időben is ajánlott fényvédő krémek használata és a tűző nap kerülése!
  • A melanóma gyanús anyajegyeket csak sebészeti úton ajánlott eltávolíttatni.

További információ a ZENON Clinic oldalán.

A figyelmetekbe ajánljuk