Legfrissebb kutatások azt mutatják, hogy számos kortárs problémánk, például a mentális betegségek növekvő gyakorisága a gyors technológiai fejlődés és modernizáció következménye lehet.
De miért reagálunk rosszul a modern körülményekre, annak ellenére, hogy azok választási lehetőségeket, biztonságot és számtalan előnyt nyújtanak nekünk? Egy elmélet segít ezt megmagyarázni, ez pedig az evolúciós össze nem illés.
Ez akkor következik be, amikor egy kialakult alkalmazkodás, akár fizikai, akár pszichológiai, nem illeszkedik a környezethez – kezdi a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Egy népszerű táplálkozási módról kiderült, hogy növeli a depresszió kockázatát
A modern világ tele van olyan dolgokkal, amelyek az egykor alkalmazkodó ösztöneinket tönkreteszik. Az emberek például úgy fejlődtek ki, hogy rokonsági alapú, nomád törzsekben éljenek, amelyek körülbelül 50-150 közeli kapcsolatban álló emberből állnak. A hovatartozás iránti adaptív igényünk jól működik ilyen környezetben.
A több százezer idegen által lakott nagyvárosokban azonban az emberek végül magányosnak érezhetik magukat, és úgy érezhetik, hogy nincs sok közeli barátjuk. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy amikor a társas állatokat zsúfolt helyen tartják, versenystressz éri őket, ami kihat a fizikai egészségre, például rosszabb immunműködéssel és csökkent termékenységgel jár.
A modern társadalmak társadalmi egyenlőtlensége is különbözik az egyenlőségre törekvő vadászó-gyűjtögető környezettől. Az emberek úgy fejlődtek ki, hogy törődjenek a társadalmi státusszal, ami arra ösztönöz bennünket, hogy kiegyenlítsük a köztünk és mások között fennálló státuszkülönbségeket.
A közösségi média súlyosbítja a társadalmi összehasonlítással kapcsolatos problémákat. Mivel az emberek jellemzően a legjobb oldalukat osztják meg online, a közösségi média torz képet mutat a valóságról, ami miatt a nézők rosszabbul érezhetik magukat a sajátjukkal kapcsolatban.
Az értékek számszerűsítése a like-ok és a követők révén azt is lehetővé teszi, hogy az emberek megszállottan, pontosabban tudják, hol állnak másokhoz képest.
Ebből az evolúciós eltérésből több problémás tendencia is megérthető. Például a versengés és a státuszszorongás összefüggésbe hozható az iskolai végzettséggel, a tekintélyes állásokért való versengéssel és a pénzzel kapcsolatos megszállottsággal.
A CFA Institute globális befektetési szakemberek szövetségének 2023-as jelentése szerint a Z generáció tagjai közül sokan a kriptovalutákhoz hasonló kockázatos befektetésekhez fordulnak, hogy megbirkózzanak a problémával. Az intenzíven versengő modern világ arra is késztetheti az embereket, hogy veszélyes szépészeti műtéteknek és fogyókúráknak vessék alá magukat.
A Z generációs és az ezredfordulós válaszadók körében végzett felmérések szerint a megélhetési költségek növekedése arra kényszeríti ezeket a korosztályokat, hogy csökkentsék karrierambícióikat, és lemondjanak a saját otthonról, a családalapításról vagy akár a szerelemről.
Az 1981 és 2012 között született 55 000 ember körében végzett 2023-as felmérés szerint a válaszadók inkább a mentális és fizikai egészségük javítására összpontosítanak.
Ha a verseny túl intenzívvé válik, az emberek elsajátítják a nyomást, ami szorongáshoz vagy depresszióhoz vezethetnek. A kutatók az önkárosítást és a depressziót összefüggésbe hozták azzal, hogy az emberek úgy érzik, nem tudnak már megbirkózni a modern társadalom követelményeivel. Ezek a tendenciák különösen elterjedtek Japánban és Dél-Koreában.
Olvasd el ezt is! A pszichedelikus varázsgomba tényleg enyhíti a súlyos depressziót a tudomány szerint
Az evolúciós eltérés perspektívája természetesen nem azt javasolja, hogy térjünk vissza az ősi életmódhoz, hanem azt, hogy találjuk meg a módját, annak, hogy minél hatékonyabban igazodjunk a modern környezetünkhöz.
A fogyasztás és a tömeg- és közösségi médiának való kitettség csökkentésére irányuló életmódbeli változtatások, valamint a munkahelyi presztízs helyett a valódi munkára való összpontosítás szintén segíthetnek. Néhány ellenirányzat, mint a minimalizmus és a mindfulness, azt jelzi, hogy egyre inkább tudatosul az emberekben, hogy az apró dolgokban való elégedettség megtalálása lehetővé teheti számunkra, hogy elkerüljük a modernitás buktatóit.