Miképp fog változni a világ a következő 1000 évben? Hacsak nem történik valamiféle eszelős tudományos áttörés, ez egy olyan kérdés, amelyre egyikünk sem tud majd válaszolni. Az arizonai Tusconban azonban egy kísérleti filozófus megalkotta a millennium kamerát (Millennium Camera), egy olyan eszközt, amely mindezt megörökítheti.
Az Arizonai Egyetem munkatársa, Jonathon Keats szerint érdemes folyamatosan megörökíteni egy adott táj változásait. Sőt, még akkor is, ha mi már nem leszünk a bolygón. De milyen készülékkel csinálják mindezt? Mit lehet tudni a millennium kamera adottságairól?
Ez is érdekelhet: Az amerikai légierő megállította volna a Föld forgását – az emberiség húzta volna a rövidebbet
Valószínűleg mindenki egy szupermodern, csúcstechnológiás kütyüre gondol, azonban ez nem így van. Az egyetem munkatársai a digitális fényképezést nem tartották praktikusnak, valamint kizárták a film használatát, mert az túl gyorsan tönkremegy – számolt be az IFLscience.
A millennium kamera nem más, mint egy lyukkamera. Ez a kamerák legelső fajtája, és mechanikailag elvileg semmi sem tud rajta meghibásodni. A tartósság miatt vékony, 24 karátos aranylemezből áll, és egy rézhenger van az egyik végén apró lyukkal. A henger hátulján fényérzékeny felület van bevonva vékony rétegben erős szerves alapú olajfestékkel, rózsafesték pigmenttel.
Keats sokáig tanakodott azon, hogy melyik anyag változna annyit az évszázadok során, hogy még mindig felismerhető képet hagyjon maga után. De reméli, hogy a rózsafesték pigmentjének a napfény ismétlődő ciklusaiban történő elhalványulása megteszi a hatását.
Olvasd el ezt is! Vajon tényleg ilyen lesz a Föld utolsó pillanata?
Amikor 500 év múlva már egyáltalán nem lesznek itt házak. Akkor a hegyek tiszták, élesek és átlátszatlanok lesznek, a ház pedig kísérteties lesz. Minden változás egyetlen képre kerül, amely rétegről rétegre rekonstruálható a végső kép értelmezése szempontjából, feltételezve persze, hogy meglesz még a kamera, és lesz valaki, aki megnézi a képet. Bizonyos értelemben ez egy film a teljes időszakról, ezer évről, de egyetlen képkockába tömörítve
– tette hozzá a kutató.
Keats további kamerák telepítését tervezi a kínai Csungkingban, a Los Angeles-i Griffith Parkban és az osztrák Alpokban, remélve, hogy ez egy bolygószintű folyamathoz vezet, amely a Földet újraértelmezi a jövő generációi számára.