A mikroműanyagok emberi szervezetre gyakorolt káros hatásairól egyre több és részletesebb adatokat ismerünk, most azonban az is kiderült, hogy apró műanyagszemcsék a felhőképződést is befolyásolják, ami az időjárásra is hatással lehet.
A Futurism számol be a Pennsylvaniai Egyetem legújabb kutatásáról, melynek során négyféle, különböző mikroműanyagot vizsgáltak. A tanulmány szerint az LPDE-, a PET-, a PP- és a PVC-részecskék működését tanulmányozták vízzel érintkezve.
Ez is érdekelhet! Újabb figyelmeztetés: egyre inkább veszélyezteti az egészségünket a globális felmelegedés
A kutatás azt találta, hogy mind a négy mikroműanyag-részecske, amint vízmolekulához tapad,
az átlagos felhőképződéshez képet 5-10 Celsius-fokkal melegebb hőmérsékleten képes létrehozni jégkristályokat.
A mikroműanyagok a világ minden pontján megtalálhatók
Fotó: Shutterstock
A portál emlékeztet, hogy a jégkristályok jelenléte a felhőkben különösen fontos, hiszen nagyrészt ezek felelnek a különböző csapadékformák, így az eső és a hó kialakulásáért. A mikroműanyagok ma már egyébként a világ legkülönbözőbb pontjain is felfedezhetők.
Találunk belőlük a Mount Everest csúcsán is, de régi, archeológiai kutatások során is felbukkannak.
Az elmúlt két évtizedes vizsgálatok bebizonyították, hogy ezek a részecskék gyakorlatilag mindenhol ott vannak. Ez csak egy újabb bizonyíték, amin nem is lenne szabad meglepődni
– áll a kutatás végző egyetem közleményében.
Ezt is olvasd el! Ezért ne mikrózd soha többet a műanyag ételtartályod
Most pedig már azt is látjuk, hogy ezek milyen hatással vannak az időjárásra és a klímaváltozásra is. Ezzel a tudással a birtokunkban pedig sokkal komolyabban kell vennünk a mikroműanyagok hatását.