mosógépbe teszi a ruhákat egy nő
Fotó: Shutterstock

Milyen gyakran kellene mosnod a ruháidat valójában?

Túl sokat mosol? Valószínűleg – pedig nem csak az időddel spórolsz, ha ezen változtatsz.


A ruháink túlzott mosása olyan fenntarthatósági kérdés, amelyről nem gyakran beszélünk, pedig egy-egy ruhadarab ápolása valójában a szén-dioxid-kibocsátás jelentős részéért felelős annak élettartama alatt.

A Levi's egy tanulmánya szerint az ikonikus 501-es farmer esetében a fogyasztói ápolási fázis − azaz a mosás és szárítás − a karbonlábnyom 37 százalékáért, valamint a teljes vízfogyasztás 23 százalékáért felelős.

Az otthoni mosási rutinunk megváltoztatása az egyik legnagyobb lehetőség az erőforrások megőrzésére

mondta a Vogue-nak Paul Dillinger, a Levi's alelnöke, a termékinnováció globális vezetője.

Ez is érdekelhet: Takarítod? 8 otthoni eszköz, ami piszkosabb, mint egy WC-ülőke

​De valójában milyen gyakran kellene mosnunk a ruháinkat?

A Levi's azt ajánlja vásárlóinak, hogy 10 viselés után, azaz minden 10. alkalommal mossuk ki a farmert, így 75 százalékkal csökkentjük a fogyasztói fázis szén-dioxid-kibocsátását. Az átlagos kínai fogyasztó körülbelül négy viselés után mossa ki a farmerját. Az Egyesült Királyságban és Franciaországban az átlag 2,5 viselésre csökken két mosás között. Az Egyesült Államokban ez körülbelül 2,3 viselés/mosás arány.

De nem csak a farmerünket mossuk túl.

Valószínűleg a gyapjú ruhadarabokat mossuk túl leggyakrabban, pedig az ellenáll a szennyeződéseknek és a szagoknak − elég szellőztetni és/vagy vasalóval meggőzölni, hogy visszanyerje a formáját

− mondja Dr. Kyle Grant, az Oxwash, egy környezetbarát mosodai cég és vegytisztítási alternatíva vezérigazgatója. Ő azt javasolja, hogy a gyapjúpulóvereket minden ötödik viselés után mossuk ki, míg egyes kötöttáru szakértők szerint valójában megúszhatjuk azzal is, hogy csak minden szezon végén dobjuk vízbe azokat.

Ha tovább olvasnál: 9 tipp, hogy spóroljunk az árammal

egy n\u0151 ruh\u00e1kat tesz a mosogat\u00f3g\u00e9pbe

Fotó: Shutterstock

A melltartókat is gyakran túlmossuk − Grant azt javasolja, hogy két-három viselés után kézzel mossuk ki őket. Eközben a ruhákat egy-három, az ingeket egy-két, a pólókat pedig minden egyes viselés után érdemes kimosni. Egyes anyagokat, például a pamutot erősebb mosószerekkel és magasabb hőfokon kell mosni, hogy a szennyeződések kioldódjanak, bár a legtöbbünk ruhája ritkán lesz annyira piszkos, hogy erre szükség legyen.

Nem csak energiát és vizet takaríthatunk meg azzal, ha csökkentjük a ruháink mosásának mennyiségét − a ruháink is tovább tartanak. A túlzott mosás hozzájárul a ruhák zsugorodásához, a színek kifakulásához és az állapotuk gyorsabb romlásához.

A mosás gyakoriságának csökkentése mellett az alacsony hőmérsékleten való mosás (20-30 Celsius-fok), a szárítógép helyett a levegőn szárítás és a környezetbarát mosószer használata is jobb a bolygónak. Sok mosószer tartalmaz olyan vegyi anyagokat, mint a foszfátok, a felületaktív anyagok és az optikai fehérítők, amelyek károsak lehetnek a vízi élővilágra, ha a szennyvízelvezetéssel a vízfolyásokba kerülnek.

De a szintetikus ruhákból származó mikroműanyagok is ugyanilyen veszélyesek, ha bekerülnek a vízfolyásokba. Egy mikroműanyag-szűrőbe való befektetés segíthet a probléma kezelésében, míg a szintetikus ruhákat lehetőség szerint kerüljük.

Bár a mosás sokunk számára fárasztó házimunka, egyszerű változtatásokkal valójában jelentős hatást érhetünk el, ha a környezeti lábnyomunkról van szó.

A figyelmetekbe ajánljuk