takarítás
Shutterstock

Rendszeresen takarítod? 8 háztartási cikk, amely piszkosabb, mint egy WC-ülőke

A legtöbb ember valószínűleg azt gondolná, hogy a WC a legpiszkosabb tárgy az otthonában. Meglepő, de ez messze nem így van. Valójában vannak más, ártalmatlannak tűnő eszközök, amelyen több ezer– - ha nem millió – baktérium tanyázik, és valószínűleg sokkal többet is érintkezünk velük.

Egy 2022-es tanulmány, amelyet az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának Élelmiszerbiztonsági és Ellenőrzési Szolgálata (FSIS) megbízásából készítettek, kimutatta, hogy több mint 200 ezer különböző bogár-, baktérium- és gombafaj él az otthonokban.

De egy másik, 2020-as tanulmány, amelyet az NSF International, egy független közegészségügyi szervezet kutatói végeztek, 22 háztartásban nézett körül, és pontosan meghatározták, hogy melyek azok a tárgyak, amelyek több baktériumot és szennyeződést tartalmaznak, mint a vécéülőkék.

Mint kiderült, a háztartások 81 százalékában találtak kólibaktériumokat – köztük szalmonellát és kólibaktériumot –, 31 százalékban élesztőgombát és penészt, több mint 5 százalékban pedig Staphylococcus aureust (vezető szerepe van a bőr- és lágyrészfertőzéseknél).

Bár az ilyen típusú baktériumok többsége valójában nem okoz nagy baj, sokakat mégis megbetegíthet, főleg, ha immunhiányos valaki. A Lifehacker mutatta be a legkoszosabb helyeket egy háztartásban, amelyeket érdemes többször takarítani.

Ez is érdekelhet: 5 hasznos tipp, ha könnyen penészesedik a lakásod

Párna

A poratka meleg, párás környezetben fejlődik, és gyorsan szaporodik, ha bőséges táplálékhoz jut. A legtöbben ráadásul tisztában vannak azzal, hogy az atkák egyik fő bázisa a matrac, a párnákat mégis sokan figyelmen kívül hagyják. Pedig becslések szerint egy soha ki nem mosott párna súlyának akár tizedét is atkák és azok ürüléke teheti ki.

Hogy ez mennyire nem túlzás, jó példa egy Instagram-poszt, amelyben egy párnát a tisztítás előtt és után mérlegelnek. A mosás előtt a párna 3186 grammot nyomott. Miután befújták egy enzimes spray-vel, és hagyták megszáradni, a párna 85 grammot veszített a súlyából, amely nagyrészt különböző szerves anyagokat tett ki, például a poratkákat és elhalt bőrsejteket.

Bár egyes ágyneműmárkák szavatossági időt csatolnak a párnáikhoz, arra nincs egyértelmű válasz, hogy milyen gyakran kell cserélni őket, de két évente már mindenképp érdemes váltani.

Kanapé

A kanapé az egyik legkedveltebb hely egy háztartásban, ahová még a háziállatok is előszeretettel pihennek. Sajnos a poratka a kanapékat is kedveli, és minden alkalommal, amikor valaki leül, nagy mennyiségben szabadulnak ki a szövetből.

Mielőtt mélytisztítást végeznénk, mindenképpen nézzük meg az ápolására vonatkozó előírásokat, hogy megtudjuk, milyen tisztítási módszerek és termékek használhatók biztonságosan a szöveten.

Shutterstock

Vágódeszka

Az olyan baktériumok, mint az E. Coli, a szalmonella és a campylobacter a nyers húsból, a mosatlan zöldségekből és a baromfiból terjedhetnek, ami gyomorrontást, rosszabb esetben ételmérgezést okozhat.

Olvasd el ezt is! 5 klasszikus takarítási hiba, amit valószínűleg te is elkövetsz

Fűszeres tégelyek

A fentebb már említett FSIS tanulmánya külön kiemelte a fűszertartályokat, ami az eredmények szerint a ház egyik legszennyezettebb része a baktériumok szempontjából. Ez azért van, mert főzés közben rendszeresen érintkezünk velük, de keveseknek jut eszébe letakarítani. Ugyanez vonatkozik a konyhai csapokra, mosogatókra, konzervnyitókra és receptkönyvekre is.

​Só- és borsszóró

Míg a háztartási só- és borsszórók egy része is valószínűleg E.coli baktériumot tartalmaz, az éttermekben használt só- és borsszórók a legrosszabbak. Az ABC News 2018-as tanulmánya szerint az éttermi só- és borsszórókban átlagosan 11 600 baktérium található, ami az éttermi étlapok mellett a második legmagasabb érték.

Számítógép, billentyűzet és mobiltelefon

Nem meglepő, hogy az összes technikai eszközt baktériumok borítják, de a CBT Nuggets egy elég lehangoló eredményre jutott: a billentyűzetek és a mobiltelefonok több baktériumnak adtak otthont, mint a forgalomba lévő, jócskán összefogdosott papírpénzek.

Egy vécéülőkével összehasonlítva a billentyűzet húszezerszer, egy okostelefon pedig kilencezerszer fertőzőbbnek bizonyult. A leggyakoribb baktériumtípus a tüdőgyulladásban előforduló gram-pozitív kokkuszok voltak.

Távirányító 

Még egy eszköz, amit rendszeresen fogdosunk, de keveset takarítjuk. Pedig kellene: egy 2020-as tanulmány szerint egy átlagos távirányító 20-szor koszosabb, mint egy WC-ülőke, és rengeteg penészt, port és baktériumot rejtenek.

t\u00e1vir\u00e1ny\u00edt\u00f3

Shutterstock

Kávéfőző

Az NSF International tanulmánya szerint a mintába vett kávétartályok (a vizet tároló rész) 50 százalékában penész és élesztőgomba volt. A kutatók néhányban még kólibaktériumot is találtak, azt a baktériumtörzset, amely hasmenést okozhat.

A baktériumok gyorsabb elszaporodásának elkerülése érdekében ügyeljünk arra, hogy a kávéfőzőből mindig ürítsük ki a fel nem használt vizet, és hagyjuk a tartályt megszáradni.

Fogkefe

A végére egy nem túl szórakoztató tény: ha a fogkefe közel van a WC-hez (akár két méterre is), az ott elvégzett dolgok könnyen a fogkefén landolhatnak. Ráadásul a kutatók több mint 100 millió baktériumtípust találtak a fogkefék szennyeződésében.

Érdemes a WC-csészétől távol tartani, függőlegesen, hogy a víz lecsöpögjön, és legalább háromhavonta cseréljük ki.


A figyelmetekbe ajánljuk