mikróba tesz egy férfi egy műanyag edényt étellel
Fotó: Shutterstock

Ezért ne mikrózd soha többet a műanyag ételtartályod

Egy új kutatás szerint a műanyag ételtartályok mikrózásával mérgező mikroműanyagokat viszünk be a szervezetünkbe.


A Nebraska-Lincoln-i Egyetem új tanulmányáról Kazi Albab Hussain kutató elmondta, hogy az apává válás inspirálta arra, hogy kiderítse, mi történik a gyermeke ételét tartalmazó edényekkel. Az eredmények, amelyek végül az Environmental Science & Technology című folyóiratban jelentek meg, megdöbbentőbbek, mint gondolnánk.

Ez is érdekelhet: A jéggé fagyott vaj kiolvasztásának legjobb módszere

Abban az időben sok bébiételt vásároltam, és azt láttam, hogy még a bébiételekben is rengeteg műanyag van

mondta a Futurism magazinnak.

Hussain különböző körülmények között tanulmányozta a tárolókat, és megrémült, amikor látta a mikroszkóp alatt a mikroműanyagok mennyiségét, és azt, hogy a tenyésztett vesesejtek 75 százaléka elpusztult, miután 48 órán keresztül ki volt téve a bébiétel-tartályokból származó részecskéknek.

Ha tovább olvasnál: Íme a legjobb módszer a csokoládé olvasztásához!

egy f\u00e9rfi m\u0171anyag ed\u00e9nyben \u00e9telt tesz a mikr\u00f3ba

Fotó: Shutterstock

Az elmúlt években a mikroműanyagokról kiderült, hogy szó szerint mindenhol ott vannak: az óceánban, a talajban és a testünkben. Hussain felfedezése − miszerint a műanyag edények mikrózása valójában mikroműanyagokat és azok összetevőit, úgynevezett nanoplasztikákat és mérgező vegyi anyagokat szabadít fel − mégis megdöbbentő.

A mikrohullámú sütő használata pedig a jelek szerint nanoplasztikokat szabadít fel, amelyek olyanok, mint a mikroműanyagok, csak még apróbbak. És míg a vesénk képes kiszűrni a nagyobb részecskéket, addig a sokkal kisebb nanoplasztikákkal nehezen boldogul. Átcsúszhatnak a sejtmembránjainkon, és olyan helyekre jutnak el, ahová nem kellene.

A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy az egyik lehetséges megoldás az lenne, ha a műanyagokat más polimerekből állítanák elő, de nagy pénzügyi elkötelezettségre lenne szükség az új vegyületek kutatásához és fejlesztéséhez.

Mindezek ellenére Hussain továbbra is optimista:

Remélem, hogy eljön a nap, amikor ezekre a termékekre „mikroműanyag-mentes" vagy „nanoplasztikamentes" feliratú címkéket tesznek majd.

A figyelmetekbe ajánljuk