műanyag a vízben

Lassan tényleg több műanyag lesz a vizekben, mint hal

A Világgazdasági Fórum jelentése szerint 2050-re valóban több műanyag lesz az óceánokban, mint hal. A műanyag szó szerint mindenhol ott van, egy új tanulmány eredményei pedig kimutatták, hogy a közönséges műanyagadalékok elriasztják a rákokat a szaporodástól.


A rákfélék gyakran előfordulnak az európai partokon, ahol a halak és madarak táplálékának jelentős részét teszik ki. Így amennyiben ezek az állatok veszélybe kerülnek, az az egész táplálékláncra jelentős hatással lesz. Az új kísérlet során a mintegy 10 ezer lehetséges műanyag adalékanyag tették ki az állatokat. Ezekből négy pedig az emberekre is veszélyes lehet – derült ki a Science Alert cikkéből.

Olvasd el ezt is! A viaszféreg nyála képes lebontani a műanyagot

Mindegyik anyag képes csökkenteni a rákok párzásának sikerességét, mivel megváltoztatják a viselkedésüket. A trifenilfoszfát (TPHP) és a dibutilftalát (DBP) pedig a spermiumok számának csökkenését okozta.

Bár azt érdemes kiemelni, hogy az állatok így sokkal nagyobb koncentrációnak voltak kitéve, mint ahogy általában, az eredmények mégis azt mutatják, hogy ezek a vegyi anyagok nagyban befolyásolhatják a spermiumok számát. Annak minőségében viszont nem volt szembetűnő változás.

A tanulmány szerint csupán 20 cég felelős a világon az egyszer használatos műanyag több mint feléért.

m\u0171anyag a tengerben

Unsplash

Ha azonban további kutatásokból is kiderül, hogy a műanyag adalékanyagok valóban megakadályozzák az állatok szaporodását, akkor szembe kell néznünk azzal a teherrel, hogy az emberiség „műanyagfüggősége" hozzájárulhat a Föld hatodik tömeges kihalásához.

Olvasd el ezt is! 6 egyszerű módszer, hogy csökkentsük a műanyagot a konyhánkban

Még többet kell megtudnunk ezekről a vegyi anyagokról, és arról, hogy miképp befolyásolják a viselkedést. Sokféle viselkedés – például a táplálkozás, a harc vagy menekülés üzemmód és a szaporodás – alapvető fontosságú az állatok életében, és bármilyen rendellenes viselkedés csökkentheti a túlélés esélyeit

– nyilatkozta Green-Ojo környezeti toxikológus, a tanulmány egyik szerzője.

A figyelmetekbe ajánljuk