Ahogy a Mental Floss rámutat, amikor eltávolítod a kupakot egy műanyag palackról, lényegében kidobtad a sima szemétbe.
Ez is érdekelhet: 3+1 csomagolásmentes boltot mutatunk Budapesten és környékén
Ez a tanács ellentétes lehet mindazzal, amit eddig tanítottak nekünk. Igaz, hogy a palackok és a kupakok jellemzően különböző típusú műanyagból készülnek − és ez régebben gondot okozott az újrahasznosító üzemekben.
A múltban a műanyag újrahasznosító ipar nem tudta hatékonyan újrahasznosítani a kupakkal ellátott palackokat, ezért született meg az az üzenet, hogy vegyük le a kupakot
− magyarázza a Műanyag Újrahasznosítók Szövetsége a honlapján.
Ha tovább olvasnál: Kidobnád a sajt kérgét? 4 recept, amivel újra felhasználhatod
Fotó: Shutterstock
Az újrahasznosítási technológiák azóta azonban fejlődtek, és a kupak palackon tartása már nem jelent problémát. Lényegében a két komponens természetes úton, egy vízfürdőnek nevezett folyamat során válik szét. A palackok lebegnek, a kupakok pedig süllyednek, így a két anyag könnyen szétválasztható.
Másrészt a kupakok eltávolítása az újrahasznosítási folyamat korai szakaszában helytelen válogatáshoz vezethet. Kis méretük miatt az egyes kupakokat gyakran a hulladéklerakóba kerülő hulladékkupacok közé válogatják. Emellett gyakori óceánszennyező anyagok, és komolyan károsíthatják a tengeri élővilágot, ha lenyelik őket. Egyes becslések szerint csak Kaliforniában évente 5 milliárd műanyag kupak szennyezi a környezetet.
Az is gyakori, hogy az emberek összetörik a műanyag palackokat, mielőtt a kukába dobják őket, de ezt is kerüld inkább! A válogatás során ugyanis összetéveszthetik őket a papírral, és rossz helyre kerülhetnek. A 3D-s forma megtartása segíthet a konténerek sikeres szortírozásában.
Összefoglalva: öntsd ki a palackban maradt folyadékot, tedd vissza a kupakot, és dobd az újrahasznosító kukába!