Mesterséges intelligencia
Fotó: Shutterstock

Az MI-modell a növények RNS-mintázatait képes értelmezni

Szó szerint növényekkel beszélget egy új MI-modell

Az önmagát és a világot is tanulmányozni képes mesterséges intelligencia kétségtelenül a huszonegyedik század egyik legfontosabb technológiai újítása, ami az életünk minden területére hatással van. Segít a turbulencia leküzdésében, híveket gyóntat, miközben felfedi a Mariana-árok titkos morajlásának okait is. Vagyis: az MI sok olyan dologra képes, amire az emberek is és sok olyanra is, ami messze meghaladja a mi képességeinket. Utóbbi kategóriába tartozik a nemrégiben bemutatott Plant RNA-FM névre keresztelt program is, ami szó szerint belelát a növények legapróbb alkotórészeibe is.


Az Indenpendent mutatja be azt a nem mindennapi mesterséges intelligenciát, ami forradalmasíthatja a növénytermesztést, de még akár az otthoni növénytartást is. A Plant RNA-FM nevű programot a portál információi szerint egészen elképesztő módon arra képezték ki, hogy képes legyen felismerni és értelmezni egyes növények ribonukleinsav-adatát.

Ez is érdekelhet! Mesterséges intelligenciával javítaná az ügyfélélményt a Wizz Air-vezér

Ezek az „építőelemek” a növények DNS-ei, amik a növekedéstől kezdve, a beporzáson keresztül, egészen a virágzásig minden folyamatért felelősek – ebből következően az MI a legapróbb összetevőig képes elemezni az élő szervezetet.

A portál információi szerint a modellt döbbenetes mennyiségű, egészen pontosan

54 milliárd ribonukleinsav-szegmenst tartalmazó adat elemzésére képezték ki, melynek segítségével összesen 1124 növény genetikai ábécéjét képes értelmezni.

Mesters\u00e9ges intelligencia n\u00f6v\u00e9nyek

A Plant RNA-FM pontosan úgy működik, mint az OpenAI ChatGPT nevű chatbotja

Fotó: Shutterstock

A Plant RNA-FM pontosan úgy működik, mint az OpenAI ChatGPT nevű chatbotja: míg az utóbbi az emberi beszédet, előbbi a növények „beszédét” képes megérteni és ebből következően kommunikálni velük.

A ribonukleinsav-szekvenciák az emberi szem számára véletlenszerűen kapcsolódnak egymáshoz, az MI modellünk ezzel szemben megtanulta feltárni az azokban rejlő mintázatokat

– idézi a portál Dr. Haopeng Yu-t, az angliai John Innes Centre kutatóját.

Ezt is olvasd el! Tyúk vagy a tojás volt előbb? A tudósok végre rájöttek a válaszra

A kutatók szerint a fejlesztés lehetővé teszi, hogy a modell elősegítse a növénytudomány fejlődését, a mezőgazdaság és a növénytermesztés hatékonyabbá tételét. Ezen felül abban bíznak, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan hozzájárulhat az ízeltlábúak és baktériumok kutatásához is.

A figyelmetekbe ajánljuk