Közel 10 éve figyeltek a Mariana-árokban egy különös, ismétlődő hangra, most azonban egy mesterséges intelligenciának sikerült megoldania a rejtélyt.
A szakértők sokáig a sziláscetekhez társították az éneket, akikről azt hitték, helyi “dialektusban” kommunikálnak, de vizuális megerősítés nélkül lehetetlen volt meghatározni pontosan a fajt – számolt be az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Egy kínai tengeralattjáró videón mutatta be a Mariana-árok mélységét
A csapat a Biotwangnak nevezett felvételekkel felkereste a Google kutatóit, akik egy olyan mesterséges intelligencia-eszközt készítettek, amely alkalmas a bálnahangok azonosítására. A Mariana-szigetek környékén gyűjtött vizuális és akusztikus felmérési adatokat kombinálva végül sikerült a Biotwanget a Bryde-bálnával összeegyeztetniük.
Ez egy izgalmas felfedezés, mivel nem sokat tudnak ezeknek a világjáró bálnáknak a populációszerkezetéről és mozgásairól. A manuális és mesterséges intelligencia megközelítések kombinálásával átnézték a középső és nyugati Észak-Csendes-óceánból származó, történelmi Biotwang felvételeket, és sikerült azonosítaniuk a morajlás szezonális jelenlétét a Mariana-szigeteknél és a Wake-sziget keleti részén – ez pedig összhangban áll a Bryde-bálnák közötti vándorlásával.
Olvasd el ezt is! Sárgaköves utat találtak a Csendes-óceán mélyén
Február és április között kis csúcs figyelhető meg a hangok számában, míg augusztus és november között egy nagyobb csúcs tapasztalható, amikor a bálnák elhaladnak a rögzítési helyek mellett.