A mesterséges intelligencia behálózza a világunkat: szinte minden okos eszközben megtalálható, egyre többször használják komoly kutatói munkákhoz, de még templomi gyóntatás esetén is hasznát veszik.
Ez is érdekelhet! Megijedtek a kutatók: a mesterséges intelligencia már képes önmagát reprodukálni
De mennyit tud pontosan a mesterséges intelligencia? – hangzik el a teljesen jogos kérdés, amire a válasz azonban egyáltalán nem kézenfekvő. Ahogy az OpenAI vezérigazgatója elmondta: évről évre magasabb IQ-val rendelkezik a technológia, de úgy tűnik, hogy ez az adat nem árul el semmit arról, hogy valójában mire képes a mesterséges intelligencia.
Csábító és kézenfekvő gondolat, hogy a mesterséges intelligencia képességeit olyan eszközökkel mérjük, amiket emberek esetén is használunk, de ez olyan, mintha az almát akarnánk narancsokkal összehasonlítani
– idézi a Tech CrunchSandra Wachtert, az Oxfordi Egyetem kutatóját.
A program képességei nem mérhetők egyértelműen az IQ-tesztekkel
ShutterstockA portál szerint az alapvető probléma rögtön az IQ-tesztek jellegéből adódik:
ezek ugyanis nem általános intelligencia mérésére lettek kitalálva, sokkal inkább a logikai és az absztrakciós képességek meghatározására.
Az IQ-tesztek eszközök, ráadásul eléggé vitatottak, amik egy előfeltevésen alapulnak, mégpedig azon, hogy a tudósok mit tartanak intelligenciának. Természetesen nem használhatjuk ugyanazt a mérőeszközt a mesterséges intelligencia esetében, mint az embereknél. Az autók gyorsabbak, a tengeralattjárók pedig jobban tudnak víz alá merülni, mint mi. De ez nem jelenti azt, hogy akár az autók, akár a tengeralattjárók meghaladnák az emberi intelligenciát. Így csak összekeverjük a teljesítmény egyik aspektusát az emberi intelligenciával, ami ennél sokkal összetettebb
– magyarázza tovább a szakértő.
A portál emlékeztet: ahhoz, hogy valaki kiemelkedjen egy IQ-teszten, nincs másra szükség, mint jó memóriára és a nyugati kulturális normák ismeretére. Ez természetesen lehetőséget ad az elfogultságra, így nem csoda, hogy egy pszichológus szerint az ilyen tesztek nem mások, mint ideológiailag korrumpálható mechanikai modellek.
Ezt is olvasd el! Még idén megrendezik az első olyan futóversenyt Kínában, amin robotok is részt vehetnek
Ezeket a teszteket elég könnyű megcsinálni, ha az alany gyakorlatilag végtelen mennyiségű memóriával és türelemmel rendelkezik
– mondta Os Keyes, AI-kutató.
Az IQ-tesztek nagyon korlátozott módjai a kognitív képességek, az érzékelés és az intelligencia mérésének, és ezt már azelőtt tudtuk, hogy a digitális számítógépet egyáltalán feltalálták volna.