Az Európai Űrügynökség űrszondája pókok jelenlétét észlelte a vörös bolygón

Az Európai Űrügynökség űrszondája pókok jelenlétét észlelte a vörös bolygón

Az Európai Űrügynökség (ESA) ExoMars Trace Gas Orbiter nevű űrszondája marsi pókok jeleit észlelte.


A vörös bolygó déli sarkvidékéről készült felvételeken, úgy tűnik, mintha óriási pókok jelentek volna meg a Mars felszínén. Mind kiderült nem ízeltlábúakról van, hanem a jégben a marsi télből a marsi tavaszba forduló téli időszak során keletkezett jelenségek – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Kiderült, mekkora valójában a Marson talált „ajtó"

Ezek az apró, sötét vonások akkor alakulnak ki, amikor a tavaszi napfény a sötét téli hónapok alatt lerakódott szén-dioxid rétegekre esik. A napfény hatására a réteg alján lévő szén-dioxid-jég gázzá alakul, amely ezt követően felhalmozódik, és áttöri a felette lévő jégtáblákat. A gáz a marsi tavasz idején kiszabadul, menet közben sötét anyagot húz magával a felszínre, és akár egy méter vastag jégrétegeket tör fel

– magyarázta az ügynökség.

Ahogy a gáz felszínre tör, felfelé nyomja a port és a homokot, hatalmas szökőkutakat hoz létre, amelyek aztán visszahullanak a bolygóra. Ahogy leülepszik, a képen látható, 45 méter és 1 kilométer közötti átmérőjű sötét foltokat hoz létre.

Olvasd el ezt is! Ha már költöznünk kell, a Hold jobb választás, mint a Mars

Akkor miért látjuk ezeket a mintákat, amelyek valójában a por és a jég repedéseinek kombinációja, pókoknak?

Azt a jelenséget, hogy ismerős mintákat látunk a tárgyakban, pareidoliának nevezik. Az evolúciónk szempontjából logikus, hogy a lehető leggyorsabban kiszúrjuk a számunkra veszélyt jelentő mintákat (pl. egy kígyót vagy egy éhes medvét).

A figyelmetekbe ajánljuk