A Mars belsejében készült felvételeknek köszönhetően elkészült a vörös bolygó forgásának eddigi legpontosabb mérése, és az eredmények hatalmas meglepetést okoztak. Az InSight leszállóegység adatai szerint a Mars forgása évente mintegy 4 millimásodperccel gyorsul. A pontos okát pedig nem tudni.
A különös felfedezés azonban elvezethet minket a Mars és múltbeli fejlődésének megértéséhez.
Igazán nagyszerű, hogy képesek vagyunk erre a legújabb mérésre, ráadásul ilyen pontosan. Hosszú ideje részt veszek az InSighthoz hasonló geofizikai állomás Marsra juttatására irányuló erőfeszítésekben, és az ilyen eredmények mutatják meg, hogy megéri a rengeteg munka és nem felesleges
– nyilatkozta Bruce Banerdt, a NASA Jet Propulsion Laboratory bolygógeofizikusa.
Olvasd el ezt is!„Medvét" fedeztek fel a Mars felszínén
Az InSight kifogyott az energiából, ezért 2022 decemberében nyugdíjazták, de a négyéves működése során gyűjtött adatok sok fejtörést okoznak a tudósoknak. A mindössze négy rövid év alatt a Mars belsejéről végzett megfigyelések forradalmasították a bolygóról alkotott ismereteinket. Szeizmikus felvételei nemcsak a Mars belső szerkezetét, hanem folyékony magjának összetételét és a folyamatban lévő geodinamikai tevékenységet is feltárták – derül ki a Science Alert cikkéből.
Unsplash
Bármennyire is tanulságosak voltak ezek a mérések, az új tanulmányban szereplő adatok nem szeizmikus felvételekből származnak, hanem az InSight Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) műszerei és a NASA földi Deep Space Networkje közötti rádiós kommunikációból.
A jelek a Föld és a Mars mozgása során jöttek létre, ez pedig lehetővé tette a tudósok számára, hogy a rádióhullámok frekvenciájának finom változásait keressék, amellyel sikerült a Mars forgásának pontos mérése.
Ez is érdekelhet:Rendkívül egyszerű oka lehet annak, hogy a Mars miért nem alkalmas az élet kialakulására
A Földdel folytatott 900 marsi napnyi Insight-kommunikáció alapján a csapat észlelte az apró gyorsulást. Ez valószínűleg a Mars tömegének újraelosztásával függ össze. A Földön viszont pont ennek az ellenkezője történik: a hosszú távú trendek azt mutatják, hogy a Föld forgása lassul, ami a Hold által kifejtett fékező hatásnak köszönhető, amely az óceánok rángatásával újraosztja a Föld tömegét.
A Marson nincsenek óceánok, viszont a tudósoknak mélyebb elemzést kell végezniük, hogy meghatározzák a gyorsulás legvalószínűbb okát.