Május 29-én minden eddiginél nagyobb mérföldkőhöz érkezik a hazai űrkutatás: Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós ugyanis ezen a napon indul el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére az Axiom Space küldetésében. Az utolsó magyar asztronauta, Farkas Bertalan épp 45 évvel ezelőtt töltött 7 napot a világűrben.
A hivatalos bejelentést Ferencz Orsolya miniszteri biztos tette közzé, aki hangsúlyozta: ezzel lezárul egy két évig tartó kiválasztási és képzési időszak, amelynek utolsó szakasza az Egyesült Államokban zajlott, a legnívósabb űripari szervezetek bevonásával.
Ezt is olvasd el! Hivatalos: a NASA legalább egy évvel elhalasztja a holdra szállást
A felkészülés során Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula a NASA, a SpaceX és az Axiom Space elvárásainak is megfeleltek, amivel a nemzetközi mezőny élére kerültek.
A miniszteri biztos szerint ez a misszió tudományos és nemzeti szempontból is jelentős.
A kiképzést befejezve Kapu Tibor kutatóűrhajós készen áll a küldetésre. Magyarország ebben a tudományos programban ismét bizonyítani tudja kitartását és elkötelezettségét. A magyar zászló sok évtized után újra a világűrbe emelkedik. Kövessék velünk együtt figyelemmel ezt az új történelmi magyar sikert
– mondja Ferencz Orsolya a Facebookra feltöltött videóban.
A HUNOR program kutatás-fejlesztési igazgatója, Nagy Balázs szerint a küldetés során körülbelül 25 magyar fejlesztésű kísérlet valósul meg, egyetemek, kutatóintézetek és innovatív cégek közreműködésével.
Az űrhajós összesen 31 ország kutatási projektjeinek részese lesz, 60 különféle tudományos vizsgálat elvégzésével – ami rekordnak számít az Axiom-küldetések történetében.
Még több érdekesség! 2031-ben landolhat a Holdon az Európai Űrügynökség vadonatúj leszállóegysége
Az orvosi kísérletek között olyanok is szerepelnek, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegséggel élők jövőbeli űrutazásához, miközben új terápiás irányokat is kijelölhetnek.
(Forrás: MTI)