Nemzetközi Űrállomás
Fotó: Shutterstock

Olyat fotózott le az űrhajós, ami soha többé nem lesz látható

Donald Pettit amerikai asztronauta lenyűgöző és rendkívül egyedi pillanatot kapott el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről még 20 évvel ezelőtt. Bár a kamerák technológiája azóta rengeteget fejlődött, bizonyos körülmények miatt soha többé nem lesz lehetőség hasonló kép megörökítésére.


Adódik a kérdés, hogy miért nem látszanak a csillagok a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) készült fényképeken. Bár vannak olyan fotók, amelyeken a háttérben láthatóak, sok fotón a Föld mögött mindent sötétség borít.

Csillagokról kizárólag akkor készíthetünk képeket, ha kameránkon meghosszabbítjuk az expozíciós időt, így lesz ugyanis elegendő fényünk ahhoz, hogy a fotó jól sikerüljün.

Ezt is nézd meg! Mintha szeme lenne – különleges bolygót fedezett fel a James Webb

Pontosan így készített csodálatos fotót Donald Pettit 2003-as űrállomáson való tartózkodása során.

A képen a földi légkörben lévő oxigénatomokból származó zöld légfény és tengernyi csillag látható.

Ez is érdekelhet: A NASA asztronautái az Nemzetközi Űrállomáson tartanak olimpiát – videó!

Ebben az időben az űrállomás keringési helyzete egy szoláris inerciális helyzet (XPOP) volt, amely lehetővé tette, hogy a napelemek a Nap felé mutassanak, mindenféle követés nélkül [az ISS-hez csak jóval később adtak hozzá napkövetést - szerk.]. Lényegében maga az állomás volt a követő mechanizmus, így az űrállomásra szerelt kamera számára egy időbeli expozíció tűhegynyi csillagokat eredményezett

idézi Pettit Instagram-posztját az IFLScience.

Az űrből készült felvételek rajongói számára azonban sajnálatos a tény, miszerint 2006-ban az ISS szögét úgy állították be a mérnökök, hogy egyik oldala teljesen a Föld felé mutasson, így a Pettitéhez hasonló technikával készült képen a csillagok csíkos ívekként jelennének meg.

A figyelmetekbe ajánljuk