űrhajós

Horrorfilmekbe illő dolog történik az asztronauták körmeivel az űrséták után

Az űrutazás olykor óriási pusztítást végezhet az emberi testben. Földi környezetben fejlődtünk ki, több százmillió év alatt, ha pedig elveszítjük a földi környezetet, a dolgok kezdenek kissé félresiklani, és megannyi problémával kell szembenézniük az űrhajósoknak.


Az űrhajósoknál sok esetben csont- és izomsűrűség-csökkenés következik be. A túl sok folyadék az agyban látási problémákat okoz, gravitáció nélkül pedig a testnedvek szabadon lebeghetnek odabent. De kiderült, hogy a vizeléssel kapcsolatos problémák is felléphetnek, mivel a gravitáció nagyon fontos ahhoz, hogy érzékeljük, mikor kell pisilnünk – kezdi a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Az űrben ragadt asztronauta, akit elfelejtett az országa

Az űrrepülés különösen groteszk hátulütője pedig az, hogy az asztronauták körme az EVA (extravehicular activity), közismertebb nevén űrséta végrehajtása után egyszerűen leesik. A szakkifejezés onycholysis azaz körömágy emelkedés, és úgy tűnik, hogy a problémának sokkal több köze van a légköri nyomáshoz, mint a gravitációhoz.

Az űrben nagyon-nagyon kicsi a környezeti nyomás, és ez nem tesz jót az emberi testnek. Annak érdekében, hogy az űrhajósok a lehető legnagyobb biztonságban legyenek az űrséták végrehajtása során, az űrruhának nyomás alatt kell lennie. Ezt a gikszert már korszerű szkafanderekkel sikerült megoldani, viszont amikor a kezekről van szó, ez még mindig problémássá válik.

A kézsérülések gyakoriak az űrhajósok azon körében, akik az űrhajón kívüli tevékenységre (EVA) készülnek. Amikor a kesztyűk nyomás alatt vannak, korlátozzák a mozgást és nyomáspontokat hoznak létre a feladatok során, ami néha fájdalmat, izomfáradtságot, horzsolásokat és esetenként súlyosabb sérüléseket, például körömágy emelkedést eredményez

– írta a Wyle Laboratories epidemiológusa, Jacqueline Charvat által vezetett csoport egy 2015-ös dokumentumban.

\u0171rhaj\u00f3sNASA / Getty Images

Ahogy Charvat és csapata megjegyezte, úgy tűnt, hogy ez a kesztyű kialakításától függetlenül előfordul. És annak kiderítése, hogy pontosan mi okozza a problémát, meglepően nehéznek bizonyult.

2010-ben egy kutatócsoport 232 űrhajós által bejelentett kézsérülést vizsgált, és jelentős összefüggést talált az űrhajósok kézközépcsont ízületének szélessége és kerülete, valamint a sérülésveszély között.

A tanulmány szerint az űrkesztyűk korlátozzák ezeknek az ujjperceknek a mozgékonyságát, ami nagyobb nyomást gyakorol az ujjakra, ami csökkent véráramláshoz, szövetkárosodáshoz és onycholízishez vezet.

Ezek a kesztyűk meglehetősen összetettek. Legalább négy rétegből épülnek fel: a kényelmi réteg, amely közvetlenül érintkezik a bőrrel; egy nyomóhólyag réteg, amely felfúvódik és megmerevedik, amikor a kesztyű nyomás alá kerül; egy visszatartó réteg, amely ellensúlyozza a nyomóhólyag merevségét, hogy lehetővé tegye a mozgást; és a külső termikus mikrometeoroid ruharéteg, az űrruha külső bőre, amely megvédi viselőjét belülről.

Olvasd el ezt is! Az újonc űrhajósok agya még hónapokkal a visszatérés után is változásokat mutat

Hogy megpróbálják leszűkíteni az onycholízishez kapcsolódó kockázati tényezőket, a Boeingnél dolgozó Christopher Reid mérnök által vezetett csoport az űrhajósok onycholízis-sérüléseit tanulmányozta. Az év elején közzétett tanulmányuk 31 ilyen esetet vizsgált: 27-et a kiképzési gyakorlatok során tapasztalták, négyet az űrséták során, amelyekről 22 űrhajós számolt be.

Megállapították, hogy a kesztyű kialakítása igen jelentős szerepet játszott a problémában. A vizsgálatukban szereplő két kesztyűtípus közül az egyik a körömvesztés 8,5-szeres kockázatával járt együtt. A legtöbb sérülés a középső ujjat érte, és ezek a sérülések többnyire a női asztronautákat érintette.

Összességében az eredmények arra utalnak, hogy a kesztyű rossz illesztése lehet a hunyó, bár a NASA űrhajósai esetében a kesztyűket személyre szabottan igazítják minden egyes emberhez. A megoldás viszont úton lehet, mivel az új Artemis-űrruhák hamarosan elkészülnek.

A figyelmetekbe ajánljuk