Egy kutatás bebizonyította: nemcsak szép a madárfütty, de egészségünkre is kedvező hatással bír. Minél több időt töltünk a természetben, annál jobb.
Legyen szó városi parkokról vagy erdőkről, tavasszal olyan hangerővel szól a madárfütty, mint semelyik másik évszakban. Ma már mobilalkalmazások is segítenek bennünket annak felismerésében, hogy melyik énekhang melyik madárfajtához tartozik.
A madárdal azonban nemcsak fülünknek és szépérzékünknek, de mentális egészségünknek is jót tesz
– írja a Sokszínű Vidék.
Ez is érdekelhet: Ez a különleges madár már azelőtt tanítani kezdi fiókáit, mielőtt azok kikelnének
Egy kutatás utánajárt annak, hogy a környezetünkben hallható hangok milyen hatással vannak pszichénkre. Kiderült: amíg a civilizációs zajszennyezések – például a közlekedés hangja – komoly stresszfaktornak számítanak, addig a madárdal szorongásoldó és kedélyjavító hatással bír.
Számos további kedvező hatást is észleltek a tudósok: a madárfütty eszerint javítja a koncentrációs képességet, csökkenti a mentális fáradtságot, sőt még a vérnyomást is.
A madárdal valóságos gyógyszer.
A kutatócsoport eredményei összhangban állnak egy népszerű nyolcvanas évekbeli elmélettel, az úgynevezett figyelem-helyreállítási teóriával (Attention Restoration Theory, ART).
A Stephen és Rachel Kaplan nevéhez fűződő elmélet szerint a természetben töltött idő nagyban javítja koncentrációs képességünket, így a figyelemzavaros betegségekben szenvedők számára is nagyon hasznos lehet. A munkahelyi kiégéssel küzdőknek is gyakran ajánlják a civilizációtól való időszakos elvonulást.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Most te is megtudhatod, fenyeget-e a kiégés veszélye!
Már egy apró zöldfelület is sokat számít, a rendszeres természetjárás pedig valóságos csodákra képes.
Napjainkban a túlzásba vitt közösségimédia-használat is ronthat összpontosítási képességünkön, így fokozottan ajánlott, hogy időnként pihentessük elménket – a madárdal pedig az egyik legjobb gyógyszer erre.