Manapság sokan magukra aggatják – 5 félreértés az ADHD-val kapcsolatban

Manapság sokan magukra aggatják – 5 félreértés az ADHD-val kapcsolatban

Napjainkban szerencsére egyre többet hallunk különféle betegségekről és mentális problémákról, amelyeknek ismerete remek mankóként szolgálhat, hogy türelmesebbek és megértőbbek legyünk embertársainkkal. Azonban a rengeteg információ olykor tévútra viheti az embert. Öndiagnosztizálás, felelősséghárítás, figyeleméhség – megannyi indok állhat a háttérben, amiért néhányan magukra aggatnak betegségeket, az ADHD esetében pedig ez fokozottan megfigyelhető. Több okból kifolyólag.


„Az ADHD nem is egy létező betegség."

Az okostelefonoknak, illetve a brutálisan gyorsan pörgő informáciáradatnak – például a TikTok – köszönhetően egyfajta generációs állapottá nőtte ki magát. De ez sem jelenti azt, hogy, ha valaki figyelmetlenebb, már egyből ADHD-s, vagy éppen fordítva, miszerint minden gyereknek van figyelemzavara, ergó ez az állapot nem is létezik. Sokak szerint túldiagnosztizálják, de ez nem így van. A megnövekedett diagnosztikai arányok lehetséges magyarázatai közé tartozik az egészségügyi szakemberek és a szülők ADHD-val kapcsolatos tudatossága.

A National Institutes of Health, a Centers for Disease Control and Prevention és az American Psychiatric Association mind elismeri, hogy az ADHD az agy fejlődésének eltérése. Tehát az idegrendszer veleszületett vagy a fejlődés során kialakult rendellenessége, ami gyermekkorban kezdődik, de az esetek nagy részében felnőttkorra is krónikusan fennmarad. Ez az egyik leggyakoribb betegség gyermekkorban, az Egyesült Államokban pedig több millió gyerek és felnőtt szenved tőle.

Ez is érdekelhet: A varázsgomba a mentális egészség megmentője lehet?

 „Az ADHD-s embereknek csak jobban kell próbálkozniuk."

Ez az állapot nem a motiváció vagy a lustaság problémája. Az ebben szenvedő gyerekek és felnőttek gyakran a lehető legjobban igyekeznek odafigyelni, mégse sikerül. Az ADHD-s embereknek azt mondani, hogy csak koncentráljanak, olyan, mintha azt kérnénk egy rövidlátótól, hogy próbáljon meg messzebbre látni. Az oknak, amiért küzdenek az odafigyeléssel, semmi köze a hozzáállásukhoz.

 „Az ADHD tanulási zavar."

Az ADHD nem tanulási zavar. Bár a tünetei akadályozhatják a tanulást, valójában nem okoznak nehézséget az olyan speciális készségek terén, mint az olvasás, az írás és a matematika. Egyes tanulási zavarok azonban gyakran társulnak ADHD-val, ez is hozzájárulhat ehhez a mítoszhoz.

„Az ADHD nem egy komoly rendellenesség, ami valóban hatással van az életre."

A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt ADHD súlyosan befolyásolhatja a kapcsolatokat és a mindennapokat. Sok ADHD-s ember rendkívül jól tud működni, de akadnak olyanok is, akik nehezen boldogulnak az életben. Az ADHD olykor alacsonyabb iskolai végzettséggel és alacsonyabb foglalkoztatási szinttel jár, gyakori munkahelyváltással.

„Egész nap pörög, biztos úgy alszik, mint a tej."

Egyrészt nem minden ADHD-s hiperaktív, másrészt sokuknak vannak alvási nehézségeik – az éjszakai forgolódás és az álmatlanság összefügghet az állapottal. A tartósan rossz alvásból eredő fáradtság pedig koncentrációs nehézségekhez és feledékenységhez vezethet, amelyek az ADHD két klasszikus tünete. Ördögi kör.

A figyelmetekbe ajánljuk