ADHD illusztráció
Fotó: Shutterstock

Nagyban növeli egy időskori betegség esélyét a felnőttkori ADHD

A láthatatlan betegségnek is nevezett ADHD-val diagnosztizált felnőtteknél majdnem háromszor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki demencia. A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar következményeit nemrégiben egy amerikai-izraeli kutatás vizsgálta.


A 17 évig tartó, több mint 100 ezer alanyt bevonó vizsgálat során a tudósok megállapították, hogy az ADHD-val diagnosztizáltak 13,2 százalékánál alakult ki demencia. Az ADHD-val nem rendelkezőknél ez az arány csupán 7 százalék volt.

Ezt is olvasd el! 7 egészséges szokás, ami csökkentheti a demencia kockázatát

Az egyéb lehetséges tényezők – például szívproblémák – figyelembevétele és a kockázati arány kiszámítása után még nagyobb eltérésre jutottak: az ADHD-soknál 2,77-szer nagyobb valószínűséggel alakultak ki demenciás állapotok, köztük akár az Alzheimer-kór.

egy n\u0151 fogja a fej\u00e9t

Fotó: Shutterstock

Amellett, hogy a tanulmány új betekintést nyújt a tudósoknak a demenciát kiváltó neurológiai mechanizmusokba, segít azonosítani még több nagyobb kockázattal élő alanyt.

Annak meghatározásával, hogy az ADHD-s felnőtteknél nagyobb a demencia kockázata, valamint annak kutatásával, miképp befolyásolják a kockázatokat a gyógyszerek és az életmódváltás, az eredmények felhasználhatóak a gondozók és a klinikusok oktatására is

– fejtette ki Michal Schnaider Beeri neurológus.

Ez is érdekelhet: Van egy egyértelmű jele annak, hogy kialakul-e valakinél a demencia

Az Egyesült Államokban a felnőttek több mint 3 százaléka rendelkezik ADHD-diagnózissal. Mindez a figyelemre, a mozgásra és az ingerek kezelésére van legfőképp kihatással.

A kutatók szerint az ehhez kapcsolódó neurológiai folyamatok csökkenthetik az agy azon képességét, amely a későbbiekben védelmet nyújthat a kognitív hanyatlás ellen.

Bár az adatok nem elegendőek ahhoz, hogy az ADHD közvetlen hatása mimondható legyen a demenciára, mégis erősen utalnak valamilyen összefüggésre. Ennek következtében pedig a kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a idősebb korúak esetében a rendellenesség tüneteinek megfigyelése.

Az ADHD kezelése személytől és életkortól függően változik, de gyakran használják a gyógyszeres kezelés és a viselkedésterápia kombinációját. Akiknél ezt alkalmazták, ott arányaiban nem is mutatták ki többször a betegséget.

Az idősebb felnőttekkel foglalkozó orvosoknak, klinikusoknak és gondozóknak figyelemmel kell kísérniük az ADHD tüneteit és a kapcsolódó gyógyszereket

– hangsúlyozta a jövőre vonatkozóan Abraham Reichenberg agy- és viselkedéskutató.

A kutatás a JAMA Network Open című szaklapban jelent meg.

A figyelmetekbe ajánljuk