Stressz.

Most te is megtudhatod, fenyeget-e a kiégés veszélye!

Kutatók egy csoportja nemrég kifejlesztett egy eszközt, melynek segítségével megtudhatod, téged is fenyeget-e a burnout veszélye.

Bár tudományos körökben még vitatott, hogy a kiégés (angolul burnout) valódi betegségnek számít-e, a WHO 2019-ben már felvette az International Classification of Diseases-t (ICD) nevet viselő listájára – az Egészségügyi Világszervezet a foglalkozási ártalmak (occupational syndromes) közé sorolta a tünetegyüttest.

Mindegy, hogyan definiáljuk, a kiégés húsba vágó probléma a modern társadalmakban. A híres koreai filozófus, Byung-Chul Han könyvet is szentelt a témának A kiégés társadalma címmel.

Ez is érdekelhet: Ha ezt a 6 jelet észreveszed magadon, akkor ideje elgondolkodnod a felmondáson

Egy nemzetközi tudóscsoport kifejlesztett egy online programot, a Burnout Assessment Toolt, melynek segítségével mindenki leellenőrizheti, fenyegeti-e a burnout veszélye – írja az ScienceAlert.

A kutatók 493 ember adatait használták fel a program kifejlesztése során, a kísérleti alanyok 13%-a mutatta egyébként a kiégés jeleit.

stresszes n\u0151 fogja a fej\u00e9t munka k\u00f6zben a sz\u00e1m\u00edt\u00f3g\u00e9p el\u0151tt

Vegyük észre a jeleket!

Fotó: Shutterstock

Hogy megtudd, fenyeget-e téged is a jövőben a kiégés, csak ki kell töltened a tesztet. Egy próbát mindenképp megér a dolog, hiszen számos tanulmány bizonyította már:

a kiégés súlyos lelki és fizikai következményekkel járhat.

Korábban nem állt rendelkezésünkre mérőeszköz, melynek segítségével meg lehet jósolni, mely munkavállalókat fenyegeti leginkább a kiégés veszélye

– mondja Leon De Beer a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem kutatója, a teszt egyik megalkotója.

A program számos tényezőt figyelembe vesz, a teszt kitöltői kérdéseket kapnak a munka és a magánélet viszonyáról, a munkateherről vagy éppen az érzelmi stresszről.

De Beer szerint fontos küzdeni a kiégés tünetei ellen már a betegség korai stádiumában – így ugyanis esélyünk lehet megelőzni a legsúlyosabb következményeket.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Mikor érdemes munkahelyet váltani? Tényleg a tíz év a határ?

Ne csüggedjünk akkor sem, ha nem tudtuk időben felismerni magunkon a kiégés jeleit: a tünetegyüttes a pszichológia mai állása szerint kezelhető.

Ha azonban munkahelyünk a burnout forrása, elengedhetetlen a váltás: ha maradunk a toxikus környezetben, nagy valószínűséggel újra meg újra ki fogunk égni.

A figyelmetekbe ajánljuk