Legyen szó karrierről, családról vagy baráti kapcsolatokról, a nyomás életünk minden területén megjelenik. Mi van viszont akkor, ha az egyik terület már a többire is túl nagy hatással van?
Manapság ijesztőnek hangozhat azon gondolkozni, vajon elhagyd-e éppen aktuális munkahelyed, van azonban az a mentális állapot, amikor szinte már kötelező megtennünk ezt a kellemetlen lépést.
A Marieclaire egyik cikkében utánajárt, melyek azok a jelek, melyeket észrevéve nemhogy rendben van, ha otthagyjuk munkahelyünket, de a lépés még minden bizonnyal jót is tenne nekünk.
1. Robotüzemmód
Ha eddig élvezted a munkád és emiatt jól is tudtál teljesíteni, de mostanában azt veszed észre magadon, hogy hiányzik belőled az egykori motiváció és inkább robotként végzed el feladataid. Emiatt esetleg teljesítményed is romolhat és azt érezheted, már nincs sok közöd ahhoz, amit dolgozol.
Tetszhet: Karrierváltás? Az 5 leggyakoribb félelem, ami könnyen orvosolható
2. Energiahiány
Illusztráció
Fotó: Nubelson Fernandes / Unsplash
Sokáig működött, hogy bejársz dolgozni, elvégzed a feladatokat, majd hazatérsz és elkezdesz foglalkozni, azzal, amit jónak látsz: házimunka, egy sörözés a barátokkal vagy egy finom vacsora elkészítése. Ha manapság azonban egyre többször veszed észre magadon azt, hogy egyszerűen nincsen energiád máshoz, mint szétterülni a kanapén, az nem egy jó jel. Az állandó fizikai és/vagy mentális kimerültség az egyik legmeghatározóbb jele annak, hogy a munkád már inkább negatív hatással van rád.
3. Feledékenység
A dolgos hétköznapokon mindenkivel megesik, hogy néha elfelejt bizonyos dolgokat. „Jaj, nem vettem tejet”, vagy „Emlékszem, valami fontosról beszéltünk pár napja, de mi is volt az?”. Ezek az apró malőrök a mindennapok részei, de ha egyre többször veszed észre magadon azt, hogy nehezen fókuszálsz, és egyre inkább megerőltető felidézni olyan dolgokat, amikre alapesetben simán emlékeznél, az intő jele lehet annak, hogy érdemes más munkahely után nézelődnöd.
4. Konfrontáció
Ha azt látod, hogy egyre többször konfrontálódsz szeretteiddel, kollegáiddal, így egyre gyakrabban bonyolódsz vitatkozásba, veszekedésbe, az garantáltan nem számít jó jelnek. Bár a nyílt kommunikáció fontos alapeleme az emberi kapcsolatoknak, ha az utóbbi időben egyre harapósabbnak, reaktívabbnak érzed magad, érdemes elgondolkoznod a munkád vajon hozzájárul-e ehhez. Ennek az ellentéte is aggodalomra adhat okot, tehát ha bezárkózol és egyre kevesebbet beszélsz problémáidról, örömeidről, vagy úgy érzed, nincs is igazán miről beszélned.
Ez is érdekelhet: A számítógépes egered megmutatja, stresszes vagy-e a munkában
5. Alvás
A jó és elegendő alvás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egészséges, kiegyensúlyozott életet élj és jól teljesíts az élet minden területén. Amennyiben az elmúlt időszakban nehezedre esik, hogy elaludj, vagy rendszeresen, ok nélkül felébredsz a hajnali órákban az azt jelenti, hogy a tested jelez neked: valami nincsen rendben. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, mennyi stressz ér a munkahelyeden és hogy megéri-e belesüllyedni egy olyan felállásba, ahol a fáradtság miatt munkád is nehezebben végzed, a munkád miatt pedig nehezebben tudod kipihenni magad.
6. Stresszkezelés
Persze a stressz nem kerüli el az embereket akkor sem, ha kiegyensúlyozott életet élnek. Viszont, ha azt veszed észre magadon, hogy egyre többször olyan egészségtelen szokásokkal orvosolod a szorongató helyzeteket, mint például az alkoholbevitel, akkor javaslott elgondolkoznod: vajon abban az esetben is ennyit fogyasztanál, ha egy másik munkahelyen folytatnád az életed, esetleg másfajta munkával foglalkoznál?