A kolibrik nemcsak elképesztően változatos és színes megjelenésükkel, de különleges repülési technikájukkal is kiemelkednek a többi madár közül. Az IFLScience beszámolója szerint ezek az állatok másodpercenként akár 80 szárnycsapást is képesek kivitelezni, a sebességük pedig sok esetben a vadászgépekével vetekszik.
Ez is érdekelhet! Közel 30 éve nem látott madár pihent meg a tatai Öreg-tónál – videó!
A repülésük kulcsa azonban a különleges váll- és csuklóízületükben rejlik, amely lehetővé teszi, hogy szárnyaikat nyolcas alakban mozgassák, hasonlóan bizonyos rovarokhoz.
A kolibrik másodpercenként akár 80 szárnycsapásra is képesek
Photo by Zdeněk Macháček on UnsplashEz a mozdulatsor az, ami lehetővé teszi, hogy ne csak lebegjenek, hanem hátrafelé is folyamatosan tudjanak repülni; olyan módon, amit egyetlen más madárfaj sem tud tartósan kivitelezni.
Néhány madár tud ugyan rövid ideig hátrafelé haladni, de
a kolibrik ezt a képességet precízen, hosszú ideig és teljesen célszerűen alkalmazzák. Ennek egyik kulcsa, hogy képesek az emelőerőt nemcsak a le-, hanem a felfelé csapás során is előállítani.
A kolibri egy rovarszerű repülési stílust alakított ki a gerincesek testfelépítésén belül. Ugyanazokkal a karcsontokkal rendelkezik, mint mi, de olyan mozdulatokat végez a vállával, mintha egy gyümölcslégy lenne, nem madár
– idézi a portál Tyson Hedricket, az Észak-Karolinai Egyetem biológusát.
A portál emlékeztet, hogy a kolibrik manőverezőképessége akkor is lenyűgöző, amikor szűk helyeken kell átsuhanniuk. Ilyenkor behúzzák szárnyaikat, és gyakorlatilag puskából kilőtt „golyóként” suhannak át a nyíláson – néha oldalra fordulva, hogy jobban elférjenek.
Még több érdekesség! Ismét hazarepült sérült szerelméhez Szofi, az ország talán leghűségesebb gólyája
Olyan, mintha előbb feltérképeznék a környezetet, majd átváltanának erre a ballisztikus technikára, hogy elkerüljék a becsapódás kockázatát
– mondja Marc Badger biológus.