zöldszárnyú réce
Fotó: Shutterstock

Közel 30 éve nem látott madár pihent meg a tatai Öreg-tónál – videó!

A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület szerint csak a szerencsének volt köszönhető, hogy sikerült megörökíteni a különleges egyedet.


A zöldszárnyú réce Észak-Amerika egyik leggyakoribb réce fajtájának számít, ám nemrég egy példány a tatai Öreg-tónál bukkant fel. A jelenségről a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület számolt be a Facebook-oldalán. Ahogy írják, ez a második alkalom, hogy a fajta egyik egyedét Magyarországon látták. Az első hasonló eset 1998-ban, a Hortobágyon történt – írja a Drive.

A videón látható különleges pillanat január 20-án történt. Ekkor egy brit madarász a tómederből sugárzott élő közvetítést nézte, mikor kiszúrta a récét. Csak a véletlennek köszönhető, hogy a kamera pont úgy volt beállítva, hogy feltűnjön a madár. Végül feltöltötte az adatot egy brit weboldalra. Ezt vette észre Horváth Gábor madarász, akinek kis idő elteltével sikerült kiderítenie, hogy egy zöldszárnyú récéről van szó.

Európában legtöbbször csak elsodródott egyedek jelennek meg, melyek általában nem jutnak el közép-amerikai telelőhelyeikre.

Miután publikálták az adatokat hazánkban, több tucat madarász sietett az Öreg-tó partjára, hogy tanúja lehessen a ritka eseménynek. A madár egyébként az első észlelés óta többször is látható volt a webkamera közvetítésében.

Bízunk benne, hogy még egy pár napig látható lesz a madár, és mindenki rögzítheti a fajtalistájára

– olvasható a bejegyzésben.

A fajta egyébként sekély vizű tavak, időszakos elöntések mentén költ, főként az amerikai kontinens északi részein. Fészekalja 5-16 tojásból áll. Életmódja nagyon hasonló az európai rokonához, a csörgő récéhez. Általában iszapból kiszűrt magvakkal, rovarokkal és más vízi szervezetekkel táplálkozik.

A figyelmetekbe ajánljuk