Vadmacska
Fotó: Shutterstock

A felfedezett faj még a ma élő legapróbb vadmacskánál is kisebb volt

Mindössze tenyérnyi nagyságú volt a világ legkisebb macskája – 300 ezer évvel ezelőtt

Kínai kutatóknak sikerült megtalálniuk minden idők legkisebb macskájának fosszíliáit. Az állat közel 300 ezer évvel ezelőtt élt, és annak ellenére, hogy a mai ember tenyerében is könnyedén elfért volna, egy gyilkos ragadozó volt.


A Live Science számol be arról a tanulmányról, amit még 2024 novemberében publikáltak kínai tudósok az Annales Zoologici Fennici folyóiratban. A portál információ alapján a kutatóknak sikerült azonosítaniuk minden idők legkisebb macskájának nyomaitegy fennmaradt fosszíliában.

Ez is érdekelhet! Új elmélet oldja meg Schrödinger macskájának paradoxonját

A faj a Prionailurus kurteni nevet kapta, és a felfedezett fosszíliák alapján a Dél-Ázsiában honos leopárdmacska nemzetségéhez tartozik. A ma élő leopárdmacskák méretei egészen hasonlatosak a házi kedvencek testméretéhez: nagyjából 70 centiméter hosszúak és két kiló körül mozog a súlyuk.

A Prionailurus kurteni fajhoz tartozó egyedek azonban ennél jóval kisebbek voltak.

Ezek az állatok a házimacskákhoz képest kifejezetten aprónak számítottak. Talán a ma élő legkisebb egyedekhez tudjuk hasonlítani: a súlyuk alig érte el az egy kilogrammot

– idézi a portál a kutatás egyik vezetőjét, Qigao Jiangzuot.

A Live Science emlékeztet, hogy a ma élő macskafajták közül a legkisebb az úgynevezett feketelábú macska, aminek a mérete 35 és 50 centiméter között mozog. A most felfedezett fajt leginkább hozzájuk lehet hasonlítani, de a fosszíliák alapján azt sem lehet kizárni, hogy még ennél is kisebbek voltak a közel 300 ezer évvel ezelőtt élő egyedek.

Ezt is olvasd el! Igazi cicakaland: 1400 kilométert kellett gyalogolnia Rayne Beau-nak, hogy hazaérjen

A méretük ellenére a tudósok szerint ezek az állatok kifejezetten hatékony vadászok voltak, akik az apró zsákmányt lesből, szinte teljesen észrevétlenül ejtették el.

A figyelmetekbe ajánljuk