Egy rendkívül ritka, teljesen fekete királypingvinre bukkantak az Antarktiszhoz közeli Dél-Georgia-szigeten. A különleges példányt egy olyan fotós dokumentálta, akinek nem idegenek a szokatlan színváltozatok, hiszen 2021-ben már egy sárga-fehér pingvin létezésének is szemtanúja volt.
Miután expedícióvezetőjétől kapott egy tippet, hogy egy nem mindennapi madár bolyong az Atlanti-óceán déli felén elterülő szigeten, Yves Adams fotógráfus fényképezőgépével a kezében elindult az állat megkeresésére. Fáradozása meghozta gyümölcsét, amikor egy olyan királypingvint (Aptenodytes patagonicus) talált, amilyet még sosem látott.
A madár egész testét fekete tollak borítják.
A melanizmus olyasvalami, ami nagyon ritkán fordul elő a madarak és az emlősök körében. Hallottam már róla más pingvinfajoknál, így már nagyon régóta szerettem volna élőben látni egy ilyen példányt. A szezon még csak most kezdődött Dél-Georgián, mi voltunk csak a harmadik hajó, amelyik partra szállt. Remélem, mások is láthatják majd az állatot
– mesélte Adams az IFLScience-nek.
Ezt is olvasd el! Gorilla méretű ősi pingvinre bukkantak
Dr. Allan Baker, a Torontói Egyetem ornitológusa szerint a talált példány azért is nagyon unikális, mert a melanisztikus madarak általában legalább néhány fehér folttal rendelkeznek.
Ez az állat viszont eggyel sem.
Távolról szuper fekete, de ha közelebb mész hozzá, a nyakán és a hasán lévő egyes jegyek olyanok, mintha fémes zöld színűek lennének. A többi madár teljesen elfogadta, és a mérete semmiben sem különbözik tőlük
– árulta el a fotós.
Becslések szerint a részleges melanizmus esélye 1 a negyedmillióhoz az állatvilágban, de az óriáspingvinek esetében ez még ritkább lehet.
Ez is érdekelhet! Bizarr gyermeknevelési szokást vettek fel az új-zélandi pingvinek
Melanizmusnak nevezik a tudósok azt a mutációt, amely az állatra jellemzőnél több melanint eredményez.
A melanin az a pigment, amely a bőrt, a szőrzetet és a tollakat feketévé teszi, így egy részleges melanizmussal élő állatnak lehetnek fekete foltjai. Előfordulhat azonban az is, hogy egy teljesen melanisztikus egyedet kapunk, amely tetőtől talpig fekete. Ez a jelenség alapvetően az albinizmus és a leucizmus ellentéte, amelyek esetében az egyed egyáltalán nem rendelkezik pigmenttel.
A fehér tollakkal borított has ugyanis egy olyan védelmi mechanizmus ezeknél a szárnyasoknál, amely segít nekik beolvadni a környezetükbe. Így a különleges állat álcája nélkül valószínűleg jobban látható a ragadozók számára, de ez eddig nem bizonyult számára végzetesnek.