nagy barna kivi
Fotó: Shutterstock

150 éve nem történt ilyen, megmenekülhetnek a kihalástól a kivik

Az invazív fajok gyors terjedése miatt sokáig a kihalás fenyegette Új-Zéland nemzeti állatát, a kivit. Most azonban felcsillant a remény, 150 év után ugyanis először fordult elő, hogy egy kivipárnak vadon keltek ki a fiókái.


Új-Zéland különböző területein öt kiviféle él, amelynek egyike a nagy barna. A megmentésük reményében létrejött szervezett, a Save The Kiwi adatai szerint viszont már csak 24 500 példány él belőlük a természetben.

Ezt is olvasd el! A világ madárfajainak felét a kihalás veszélye fenyegeti

Mi lehet a kivik legnagyobb problémája?

Evoluciójuk során a kivik ragadozóktól mentes élőhelyen fejlődtek ki, ennek következtében azonban szinte egyáltalán nem rendelkeznek természetes védekezőképességgel. Így a gyorsan szaporodó, invazív fajok – főként a hermelinek – nagy veszélyt jelentenek rájuk.

A fajvédők ezért azon dolgoznak, hogy helyreállítsák az ország fővárosának környékén élő kivipopulációt. Wellingtonban tavaly már mintegy 60 felnőtt madarat engedtek vissza a természetbe.

Ez is érdekelhet: Megszavazták az évszázad madarát, meglepő győztes született

A természetvédők azóta bejelentették, hogy az elmúlt két hétben négy bolyhos barna kivifiókát találtak a város környéki hegyekben, amelyeket először egy önkéntes fedezett fel.

A fiókák több mint 150 éve az elsők, akik ebben a régióban a természetben keltek ki.

A csapat továbbra is figyelemmel kíséri a kicsiket, amíg el nem érik a 800 grammos célsúlyt. Azt ugyanis már elég nagynak tartják ahhoz, hogy képesek legyenek szembeszállni a ragadozó emlősökkel.

Korábban helyi hegyi kerékpárosok segítségével 4600 csapdát helyeztek ki. Ezzel a módszerrel próbálták csökkenteni a veszélyt jelentő és túlszaporodott hermelinek számát a területen. Emellett az IFLScience cikkéből az is kiderül, hogy a természetvédők a helyi kutyasétáltatókat is megtanították, hogyan tartsák távol a kivit a háziállataiktól.

A figyelmetekbe ajánljuk