A macskák világa elképesztően sokszínű – legyen szó színről, mintázatról, méretről vagy akár az árukról, az biztos, hogy nincs két egyforma cica. Ezek a különleges állatok olyan kiszámíthatatlan személyiséggel rendelkeznek, hogy szinte minden pillanatban más és más arcukat mutatják meg – és a tudomány is egyre többet tud meg rejtélyes természetükről.
Miért olyan különlegesek a vörös cicák?
2024-ben, 60 évnyi kutatás után a genetikusok végre azonosították a házi macskák vöröses színét okozó génjét. Két egymástól független kutatócsoport megállapította, hogy a különleges szőrzet valószínűleg nem egy fehérjét kódoló génváltozással, hanem egy DNS-szakasz hiányával magyarázható.
Ezt is olvasd el! 6 szobanövény, amit nyugodtan tarthatunk cicák mellett is
Greg Barsh, a Stanford Egyetem genetikusa és kollégái felfedezték, hogy azok a macskabőrsejtek, amelyekből vörös szőr női, 13-szor annyi RNS-t tartalmaznak ki az Arhgap36 nevű génből, mint a narancssárga szőrzet nélküli macskák bőrsejtjei.
A kutatók arra számítottak, hogy a túltermelődő Arhgap36 gén fehérjét kódoló szakasza mutálódott, de meglepve tapasztalták, hogy egy 5 kilobázisos (kb) DNS-szakasz hiánya volt a felelős, amely a gén működését szabályozza.
Az 5 kilobázisos deléció (olyan mutáció, melynek esetében hiányzik egy DNS-szakasz) minden narancssárga macskában jelen volt, ezt a kutatók egy 188 állatból álló adatbázisból állapították meg. A gyűjtés 145 vöröses, 6 trikolór vagy teknőctarka és 37 nem vörös macskát tartalmazott.
Amint azt már régóta sejteni lehetett, a mutáció az X-kromoszómában helyezkedik el, ami magyarázatot ad arra, hogy miért tér el ennyire a narancsszínű szőrzet megjelenése a hímek és a nőstények esetében. Míg előbbiek körében gyakori az egyszínű narancsos bunda, addig az utóbbiaknál ez a szín többnyire más árnyalatokkal keveredve, foltokban bukkan fel.
Ezek a megfigyelések együttesen erős genetikai bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az 5 kb-os deléció okozza a nemhez kötött narancssárga színt. A hímekkel ellentétben, akiknek egy X-kromoszómáján csak egyetlen példánya van ennek a mutációnak, a nőstények kettővel rendelkeznek, eggyel-eggyel a mindkét szülőtől kapott X-kromoszómán.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Az Arhgap36 ismert arról, hogy más állatokban fejlődési problémákat okoz, ha túl- vagy alulműködik. Úgy tűnik azonban, hogy a vörös macskáknál a gén csak a fejlődő és érett pigmentsejtekben, az úgynevezett melanocitákban van túlterjedve.
Figyelmedbe ajánljuk! Mindössze tenyérnyi nagyságú volt a világ legkisebb macskája – 300 ezer évvel ezelőtt
Egy másik tanulmány szintén az Arhgap36-ot azonosította a narancssárgás macskaszőr génjeként. A szakértők arra jutottak, hogy e gén fokozottabb működése elnyomja a színpigmentgének jelenlétét, és a sötétbarna-fekete eumelanin pigmenteket a vöröses-sárga pheomelanin felé tolja el – olvasható a Science Alert írásából.