A beszéd a legfontosabb kommunikációs eszközünk. A szavak megértésének képessége azonban nem csupán a Homo sapiensre jellemző: számos állat – többek között a macska is – képes értelmezni a kimondott utasításokat, és reagálni azokra.
A macskák határozottan felismerik az emberektől érkező szavak hangját, és egyre több tanulmány bizonyítja, hogy a macskák az emberekkel való interakcióra támaszkodnak a problémamegoldásban
– nyilatkozta Dr. Carlo Siracusa a Pennsylvaniai Egyetem állatorvosi viselkedéskutatója.
Sőt a cicák képesek reagálni a mutogatásra is, továbbá az elmúlt évek kutatásai arra mutattak rá, hogy nemcsak a saját nevüket, hanem az ismerős emberek és állatok nevét ugyancsak felismerik.
Ezt is olvasd el! Hegyezik a fülüket: a kutyák sokkal több szót értenek, mint azt gondolnánk
De vajon képesek-e általánosságban szavakra és tárgyakra asszociálni a macskák?
Fotó: Shutterstock
Ennek az elméletnek a tesztelésére Saho Takagi és csapata 31 felnőtt macskát szórakoztatott azzal az egyszerű szójátékkal, amellyel korábban a csecsemők szómegértéssel kapcsolatos képességeit vizsgálta. A cicáknak 2 darab 9 másodperces rajzfilmklipet játszottak le, amelyeken gazdáik egy-egy kitalált szót ismételtek egy-egy képpel összekapcsolva.
Egy piros napot a „paramo”, valamint egy kék egyszarvút a „keraru” szavakkal összekapcsolva addig ismétetelgettek, amíg a macskák elkezdtek unatkozni, és 50%-kal kevesebb figyelmet fordítani a képernyőre.
Rövid szünet után a klipeket megismételték, de ezúttal a két szót felcserélték.
A vizsgálat második fele átlagosan 15%-kal tovább tartotta fenn a macskák érdeklődését. Az, hogy észrevették a változást, és egyértelműen zavarba jöttek tőle, jó bizonyíték arra, hogy kapcsolatot alakítottak ki a szavak és a képek között
– írják Takagi és kollégái a tanulmányban.
Ez is érdekelhet! Valószínűleg teljesen rosszul olvassuk mások testbeszédét − állítja a szakértő
A kísérlet során tehát kiderült, hogy a macskák mindössze ebből a 2 darab 9 másodperces expozícióból képesek voltak megtanulni a kombinációkat, míg a kisgyerekeknek legalább 4 darab 20 másodperces próbára volt szükségük.
Ezeket az összehasonlításokat nem szabad túlértelmezni
Egy kifejlett állatot hasonlítunk össze egy másik fajból származó éretlen állattal. A más háziasított fajokkal, például a kutyákkal való összehasonlítás talán hasznosabb lenne
– vonta kétségbe a kutatást Siracusa. Ugyanakkor elismerte, hogy a kutatócsoport ésszerű és hatékony módszert dolgozott ki a állatok kommunikciójával való kérdések vizsgálatára.
A korlátok ellenére a tanulmány azt mutatja, hogy a macskák képesek képekkel és szavakkal asszociációkat alkotni, bár az a kérdés, hogy ez veleszületett képesség vagy a háziasítás terméke, továbbra is megválaszolatlan rejtély.
Forrás: Livescience