A kutyák nem teljesen színvakok
Sokan azt hiszik, hogy a kutyák színvakok, de ez nem igaz, még ha az emberek jóval szélesebb spektrumon is érzékelik a színeket.
A kutyák esetében a retinájukban csak a kék és a sárga színek látásáért felelős fotoreceptorok találhatók, de ne sajnáljuk őket túlságosan: bár az általuk látott színek köre korlátozott, a kutyák előnyben vannak az emberekkel szemben, mivel arányaiban több pálcika (ezek felelősek a gyenge fényben való látásért - a szerk.) található a retinájukban, ami azt jelenti, hogy sokkal ügyesebben látnak sötétben.
Ez is érdekelhet: A te kutyád is eszi a füvet? Elmondjuk, miért!
A kutyák lehetnek jobb és bal mancsúak is
Egy emrégiben készült tanulmány szerint a kutyák is lehetnek jobb- vagy balmancsosak, akárcsak az emberek. A kutatásban 17 901 kutyát teszteltek úgy, hogy egy csőbe helyezett jutalomfalatból vagy kutyatápból álló étel-visszaszerzési feladatot adtak nekik – az állatokat ezután megfigyelték, amint a mancsával benyúltak az ételért, hogy kihúzzák azt.
A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kutyák 74 százaléka egyértelműen az egyik mancsát használta a másikkal szemben, a fennmaradó 26 százalék pedig úgy tűnt, hogy mindkét mancsát egyformán használja. Továbbá, a kutyák 58,3 százaléka „jobbkezes", 41,7 százaléka pedig „balkezes" volt azok közül, akiknek úgy tűnt, hogy van mancspreferenciájuk.
Ami az embereket illeti: körülbelül 90 százalékuk jobbkezes, 10 százalékuk balkezes, és elenyésző, 1 százalékuk kétkezes.
Egyszerre lélegeznek és szaglásznak
A kutyák nagy részben a szaglásukra támaszkodnak, ezért nem meglepő, hogy előszeretettel használják az orrukat minden alkalommal. A kutyák orra úgy fejlődött, hogy a szagok az orrukban maradjanak, miközben a levegő egyszerre tud be- és kijutni a tüdejükből. Mindez azt jelenti, hogy a kutyák a legnagyobb szaglászás közben is képesek levegőt venni, így elég idejük van arra, hogy kényelmesen kiszimatolják magukat.
Brutálisan jó szaglásuk van
A kategóriában az angol vérebek toronymagasan vezetnek, de még egy átlagos kutya is képes olyan szagokat felfogni, amelyeket az ember nem. Tanulmányok kimutatták, hogy a kutyák orrában körülbelül 300 millió szaglóreceptor található, míg az embereknek körülbelül csak 6 millió.
Olvasd el ezt is! 6 jel, hogy a kutyád depressziós − mit tehetsz ellene?
Alapvetően gyorsak, de van, aki egy gepárdot is lefutna
A legtöbb kutya könnyedén le tudna futni egy embert, de a leggyorsabb kutyafajta, az agár a futás megkezdése után másodperceken belül elérheti akár a 72 kilométer per órás csúcsebességet.
A gepárdok ennél ugyan gyorsabban futnak, közel 120 kilométer per órával, de ezt a sebességet körülbelül csak 30 másodpercig tudják tartani. Az agarak ezzel szemben könnyedén képesek kilométereken keresztül a fentebb említett sebességben futni, így rövid időn belül eldőlne a futóverseny.
Egyedi az orrlenyomatuk
Kevesen tudják, de minden kutya orrlenyomata egyedi, ami csak rájuk jellemző, akárcsak az ujjlenyomatok esetében az embereknél.
Három szemhéjuk van
Még egy érdekes tény, amit a kutyatulajdonosok is csak elvétve ismernek: a kutyáknak három szemhéjuk van.
Értelemszerűen van egy felső és egy alsó, de bónuszként még egy harmadik szemhéj is meglapul ezek alatt, amit szemhéjhártyának neveznek. A harmadik szemhéj többféle funkciót lát el, többek között megtisztítja a szaruhártyát a szennyeződésektől, könnyeket termel, és nyirokcsomóként is működik az esetleges fertőzések elleni küzdelemben.
18 izom dolgozik a fülükben
Mindenki észrevette már, hogy a kutyák füle elég sokat mozog. Ezekért a mozgásokért körülbelül 18 izom felelős, amelyek segítenek nekik abban, hogy az állatok precízebben váltogassák a fülük irányát, hogy jobban hallják a körülöttük lévő zajokat. Ráadásul a kutyák a testbeszédük nagy részét a füleikkel fejezik ki, így a létfontosságúak az emberekkel és a többi kutyával való kommunikációban.