A kutyák intelligenciájával kapcsolatban rengeteg tanulmány született már, azonban eddig még senki nem vizsgálta az állatok egyik legismertebb viselkedését: a fejbillentést. Egyesek szerint a kutyák a jobb hallás érdekében billentik a fejüket, mások szerint igyekeznek az orrukon túl látni, de az Animal Cognition című szaklapban megjelent tanulmány új magyarázatot adott a fejbillentésre: a kutyák akkor teszik ezt, amikor releváns, értelmes információkat dolgoznak fel.
Olvasd el ezt is! Álmodnak-e valójában a kutyák – és ha igen, miről?
Shutterstock
A tehetséges szótanulók
A tanulmányhoz a kutatók 40 kutyát vontak be két csoportra osztva. Az egyik csoport végig jó teljesítménnyel végezte el a szótanulási játékokat (ezért „tehetséges szótanulóknak" nevezték el őket), míg a másik csoport tanulási képességei sokkal átlagosabb volt – mutatja be a tanulmányt a Big Think.
Csak néhány kutya képes megtanulni a tárgyak (játékok) nevét néhány expozíció után is, míg a legtöbb (tipikus) kutya nem. Azt vártuk, hogy ha a fejbillentés összefügg az értelmes vagy releváns auditív ingerek feldolgozásával, akkor a tárgycímkéket megtanuló kutyák gyakrabban fogják a fejüket billenteni a játék nevének hallatán, mint a tipikus kutyák
– írták a szerzők.
A hipotézis tesztelésére a kutatók minden kutyát három hónapos tréningprogramra írattak be, amelynek célja két újszerű játék nevének megtanítása volt. A kísérlet során a kutatók rögzítették a kutyák reakcióit, amikor gazdáik arra utasították őket, hogy hozzák vissza az egyik új játékot, amelyet más játékok közé helyeztek el a padlón.
Ez is érdekelhet: Hegyezik a fülüket: a kutyák sokkal több szót értenek, mint azt gondolnánk
Shutterstock
Az okosabb kutyák döntik a fejüket
A kutatók végül két fő megállapításra jutottak.
Először is, csak a „tehetséges szótanuló" kutyák tanulták meg az új játékok neveit, de ami ennél is fontosabb, a csoport tagjai jóval nagyobb valószínűséggel billentették meg a fejüket, amikor meghallották, hogy a gazdájuk kimondja az új játék nevét.
Lehetséges, hogy a fejbillentések azzal is összefügghetnek, hogy a kutyák memóriájában a játék nevének hallatán keresztmodális egyezést (például a név és a vizuális kép) hoztak létre."
– írják a kutatók.
Az eredmények azt mutatták, hogy a „tehetséges szótanuló" csoportban a kutyák következetesen billentették a fejüket, néhányan rendszeresen jobbra, míg mások balra. Ráadásul ez még akkor is igaz volt, amikor a gazdák megváltoztatták a helyzetüket a parancsok közben, ami arra utal, hogy a hangforrás helye kizárható zavaró tényezőként.
Érdemes kiemelni: a résztvevő kutyák többsége border collie volt (mindkét csoportban), így a kutatók terve, hogy a következő kutatások már nagyobb mintával és különböző fajtákkal történjen.