galaxis
Fotó: Unsplash

Csak gázokat szerettek volna kutatni, helyette felfedeztek 49 új galaxist

49 új galaxist fedezett fel csillagászok egy csoportja. A tudósoknak mindössze 3 órára volt szükségük a hihetetlen eredményhez, pedig eredetileg teljesen más volt a kutatásuk témája.


Negyvenkilenc új galaxist fedeztek fel csillagászok egy dél-afrikai űrteleszkóp segítségével

– írja a space.com.

A Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont (ICRAR) kutatói eredetileg olyan gázokat kerestek a Dél-Afrikában található MeerKAT űrtávcső segítségével, amelyekből csillagok is kialakulhatnak a későbbiekben. Noha ilyet végül nem találtak, három órán át tartó vizsgálódásuk adataiból negyvenkilenc, korábban még fel nem fedezett galaxis létezésére tudtak következtetni.

Ez is érdekelhet: Ez az applikáció elárulja, hol vagy a Tejútrendszer középpontjához képest

A kutatást vezető Dr. Marcin Glowackiaranyrögök megtalálásához hasonlította a galaxisok felfedezését. A párhuzam több szempontból is megállja a helyét. A kaliforniai aranyláz 1849-ben érte el tetőpontját (nem véletlenül viseli a San Franciscó-i amerikaifutball-csapat a 49ers nevet), így érdekes egybeesés, hogy az ausztrál csillagászok is éppen negyvenkilenc új galaxist fedeztek fel.

galaxis

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Az általuk leírt csillagrendszerek igen közel vannak egymáshoz, így galaxishalmazokat alkotnak.

Egy három galaxisból álló csoport különösen felkeltette a kutatók érdeklődését, ugyanis amíg a központi galaxisban rengeteg csillag keletkezik, addig a másik kettőben alig-alig zajlik csillagképződés. Glowackiék magyarázata szerint a központi galaxis elszívja a gázt a két kísérőgalaxisából, így felgyorsítva a csillagképződést – emiatt viszont a két másik fokozatosan inaktívvá válik.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Kozmikus por terjeszthette el az életet az univerzumban – állítja egy friss tanulmány

A felfedezés újfent megerősíti azt, hogy a 2016-ban üzembe helyezett MeerKAT űrteleszkóp milyen remek képalkotó képességgel rendelkezik.

Ezt a tulajdonságát érdemes lehet a későbbiekben még jobban kiaknáznia a csillagászoknak.

Az ICRAR kutatóinak tanulmánya a brit Királyi Csillagászati Társaság szaklapjában olvasható.

A figyelmetekbe ajánljuk