Az elmúlt évszázadokban számos aranyláz futott végig a világ különböző pontjain, amikor meggazdagodni vágyók tömegei szentelték idejüket és energiájukat arra, hogy egy talált aranyröggel megváltsák jólétüket. A feljegyzések szerint a legnagyobbat két ausztrál aranyásó találta meg még 1869-ben: a rekordméretű aranyrög mai árfolyamon közel 930 millió forintot érne.
A világ legnagyobb aranyrögére az ausztráliai Victoria államban bukkantak rá 1869. február 5-én. A két cornwalli bányász, John Deason és Richard Oats a rögöt Welcome Strangernek, azaz Üdv idegen!-nek nevezte el.
Ezt is olvasd el! Véges erőforrás: a Föld valaha ki fog fogyni az aranyból?
A 72 kilogrammos és 61 centiméter hosszú monstrumot a közeli Dunolly városába cipelték, hogy az ottani bankban lemérjék.
Az arany olyan nagy volt, hogy csak széttörve fért fel a mérlegre. A ma is látható másolatokat az akkor készült rajzok alapján készítették el.
A két férfi valamivel kevesebb mint 10 ezer fontot kapott a kincsért cserébe. A rögből később aranyrudakat készítetett a befogadó bank. Az IFLScience cikke szerint napjainkban egy hasonló rög körülbelül 2 millió fontot, vagyis nagyjából 930 millió forintot érne.
Ha megdönteni nem is, az elmúlt bő 150 évben megközelíteni azért sikerült ezt a csúcsot. A hírek szerint a ma még létező legnagyobb aranyrög az a vaskos 60 kilogrammos Pepita Canaa, amelyet Julio de Deus Filho fedezett fel 1983-ban, és jelenleg a brazil nemzeti bank aranyszobájában található meg.
Ez is érdekelhet: Kimondani is nehéz, mennyiért kelhet el a világ legnagyobb gyémántja
Az évek során a fejlődő technológiák elterjedése szerepet játszott néhány nagy aranyrög felfedezésében: így volt ez a Hand of Faith – magyarul a Hit keze – esetében is. Az 1980-ban Kevin Hillier által talált hatalmas aranyrög viseli a címet mint a valaha fémdetektorral talált legnagyobb aranydarab. Napjainkban egy Las Vegas-i kaszinóban látható, miután több mint 1 millió dollárért eladták.
Az utóbbi évek legnagyobb darabja pedig a szintén Ausztráliában talált 4,6 kilogrammos rög, amelyre egy amatőr aranyásó lelt rá 2023-ban. A szerencsés felfedező alábecsülte zsákmányát és először mindössze 6700 dollár körüli összegért szerette volna értékesíteni, végül annak több mint húszszorosa, 160 ezer dollár – közel 55 millió forint – ütötte a markát.