A gyerekek egyre kevesebbet írnak kézzel, ez pedig baj

A gyerekek egyre kevesebbet írnak kézzel, ez pedig baj

Egyre kevesebbet írunk kézzel, hiszen a telefonunkba pötyögni sokkal egyszerűbb és gyorsabb, azonban a legfrissebb kutatások szerint ennek komoly következményei lehetnek, különösen a gyerekeknél.


Sokak számára talán nem lesz újdonság, de a tollal való jegyzetelés segíthet a kreativitásban és a gondolkodásban. A digitális forradalom ellenére sokan továbbra is a kézírást használják a termelékenységük növelésének eszközeként. A tudományos világ csak nemrég kezdett ráébredni ennek a gyakorlatnak az állítólagos előnyeire, de a korai eredmények már most meggyőzőek – kezdi az IFLScience.


Ahogy a világ fokozatosan a digitális lehetőségek felé mozdult el, sok iskola nagy hangsúlyt kezdett fektetni a technológiai ismeretekre, és sokkal kevesebbet a tollal való bánásmódra. Egyes esetekben a gyerekek már azelőtt elsajátítják a gépírást, hogy megtanulnának kézzel írni.

Ez is érdekelhet: Találtak egy szöveget, ami segíthet megérteni az írás fejlődését

Az óvodáskorú gyermekek fejlődésével kapcsolatos korábbi tanulmányok eredményei kimutatták, hogy azok, akik írás útján tanulják meg az ABC-t, sokkal jobban memorizálják és könnyebben ismerik fel a látott karaktert. A kutatók ezért úgy gondolják, hogy a kézírással kapcsolatos mozdulatok végrehajtása lehetővé teszi az új szavak hatékonyabb memorizálását.

A felnőttek körében egyre elterjedtebbé vált a telefonon vagy laptopon történő jegyzetelés, de úgy tűnik, hogy ez kevésbé hatékony, mint a kézzel történő jegyzetelés. Egy 2014-es tanulmány például azt találta, hogy azok a diákok, akik előadásokon és szemináriumokon a gépelésre hagyatkoztak a jegyzetelés során, rosszabbul teljesítettek, mint azok, akik kézzel jegyzeteltek.

De miért jobb a kézírás a tanulás szempontjából?

Úgy tűnik, a válasz a gépíráshoz képest a cselekmény relatív összetettségéhez kapcsolódik. Az írás több mozgást, több ügyességet és koordinációt, valamint nagyobb vizuális figyelmet igényel, és így az agy különböző részeit arra ösztönzi, hogy összefogjanak, hogy a fejünkben lévő formákat a lapon láthatóvá alakítsák.

a person writing on a piece of paper with a pen

Unsplash

Ez is érdekelhet: Te sem írsz naplót? Mutatunk 5+5 okot, amiért érdemes elkezdened!

Emellett az is fontos, hogy a szemnek rögzítenie kell az információt, amit leír, és továbbítania kell az agynak, hogy ellenőrizhesse, hogy a papírodon lévő szöveg megegyezik-e azzal, amit hallottunk. Ha bármilyen hiba vagy eltérés van, az agy üzenetet küld a kéznek, hogy módosítsa a mozdulatokat az alakzatok kijavításához.

Az egyre több bizonyíték azonban arra utal, hogy az erre való túlzott támaszkodás, különösen a gyermekek esetében, kevésbé hatékony a tanulás szempontjából, míg a felnőttek esetében a gépelés sebessége lehetővé teszi, hogy szó szerint rögzítsük az információkat, de ez nem jelenti azt, hogy értelmesen feldolgozzuk azokat.

Ez nem jelenti azt, hogy a gépelés haszontalan; még mindig képesek vagyunk hasonló összefüggéseket létrehozni és integrálni az információkat, de ezt tudatosabban kell tennünk.


A figyelmetekbe ajánljuk