Az emberek évszázadok óta pénzfeldobással döntenek el bizonyos szituációkat – egy új vizsgálat szerint azonban óriási tévedés, hogy 50-50 százalékos eséllyel megyünk neki az ilyen játékoknak.
Amikor már nincs más megoldás, az emberek általában a jó öreg pénzfeldobást hívják segítségül. Egy kutatócsoport szerint azonban ez egy hibás megközelítés.
Egy új, még el nem bírált tanulmány okán európai kutatók több százezer érmefeldobást végeztek el. A szakemberek azt állítják, hogy „elsöprő bizonyítékot" találtak az azonos oldalra való torzítás jelenségére, ami azt jelenti, hogy a feldobott érmék kis mértékben, de jelentősen nagyobb valószínűséggel kerülnek ugyanarra az oldalra, ahonnan indultak – írja a Futurism.
Ez is érdekelhet: Miért vásárolnak az emberek lottószelvényeket?
A pénzfeldobás széles körű népszerűsége ellenére kevesen gondolkodnak el azon, hogy az érmefeldobás kimenetele minden, csak nem véletlenszerű
– írják a kutatók a tanulmányban.
Erre a „hibára” egyébként már régóta gyanakodnak a tudósok, de még sosem sikerült ekkora mintás vizsgálattal szimulálni az elméletüket.
A vizsgálat a Stanford matematikusa és hivatásos bűvész, Persi Diaconis által javasolt modellre épül, aki 2007-ben publikált egy tanulmányt, amely szerint az érme feldobását az azonos oldali torzítás rontja.
A kutatók összesen 350 757 érme feldobását végezték el: az érmék az esetek 50,8 százalékában ugyanarra az oldalra estek.
Ennek az az oka, hogy az érme a levegőben kis mértékű precesszión, azaz imbolygáson megy keresztül. A billegés hatására ugyanaz az oldal több időt tölt felfelé fordulva. És minél több időt tölt felfelé fordulva, bármilyen kicsi is legyen az, annál valószínűbb, hogy ebben a helyzetben lesz, amikor földet ér.
Ugyan ez a 0,8 százalékos különbség elhanyagolhatónak tűnik, azonban a tanulmány vezető szerzője, František Bartoš szerint az eltérésnek igen nagy jelentősége van.
Ha 1000 alkalommal fogadnánk egy dollárral egy pénzfeldobás kimenetelére, akkor a pénzfeldobás kezdőpozíciójának ismerete átlagosan 19 dollárt hozna
– írta Bartoš az X-en.