A hozzáférhetőségi heurisztika segít megmagyarázni, hogy az emberek miért vásárolnak továbbra is lottószelvényeket.
A szakemberek szerint, ha az emberek valóban tisztában lennének a lottózáson való nyerés esélyeivel, akkor soha nem vennének egyetlen darab szelvényt sem.
Minden lottójáték kihasznál egy egyszerű heurisztikát, előítéletet vagy mentális rövidítést az emberi elme működésében, amelyet hozzáférhetőségi heurisztikának neveznek.
Ez az a tendencia, miszerint a valószínűségeket annak alapján ítéljük meg, hogy milyen könnyen jutnak eszünkbe példák.
Mivel a lottószervezők erősen reklámozzák a jackpotnyerteseket, az emberek folyamatosan hallanak azokról, akik nagyot nyertek. Másrészt szinte semmit sem tudnak azokról az emberekről, akik egy fabatkát sem vittek haza.
Így a játékosok azt feltételezik, hogy sokkal nagyobb eséllyel nyernek a lottón.
Ez is érdekelhet: A történelem 10 legnagyobb lottónyereménye
Az Egyesült Királyságban a lottót azzal a mondattal reklámozzák, hogy „Lehet, hogy te vagy az", ami természetesen technikailag igaz. A teljes igazságot elárulva azonban a következőnek kellene lennie: „Lehet, hogy te vagy az, de szinte biztos, hogy nem te leszel az".
A hozzáférhetőségi heurisztikát először Amos Tversky és Daniel Kahneman Nobel-díjas pszichológusok alkották meg.
Úgy gondolták, hogy az előítélet tudattalanul működik, azt az elvet alkalmazva, hogy „ha eszedbe jut, akkor fontosnak kell lennie".
Ezekben az esetekben az történik, hogy amikor megpróbálsz meghozni egy döntést, automatikusan számos kapcsolódó gondolat és helyzet jut eszedbe. Ezek valószínűleg bizonyos kiszámítható módon elfogultak.
Például amikor arról döntesz, hogy vegyél-e lottószelvényt, valószínűleg eszedbe jut a lottónyertes, aki a múlt héten 100 milliót nyert.
Miután ez az eszedbe jutott, nagyobb valószínűséggel feltételezed, hogy ugyanez fog történni veled is. Bár a heurisztika hasznos és hatékony lehet a gyors döntések meghozatalában, tévútra is vezet bennünket.
A hirdetők gyakran kihasználják a hozzáférhetőségi heurisztikát azzal, hogy elhitetik velünk, hogy bizonyos valószínűtlen események gyakoriak, hogy eladják a termékeiket (gondoljunk csak a biztosítási és egészségügyi termékekre).
Forrás: PsyBlog