Virtuális robot, előtte kódokkal
Fotó: Getty Images

Így vehetjük észre, hogy egy mesterséges intelligencia által írt szöveggel van dolgunk

Hogyan ismerhetjük fel a mesterséges intelligenciával írt szövegeket? Léteznek-e jelzések és árulkodó jelek? Egy ideje már köztudott, hogy a mesterséges intelligencia által alkotott írások komoly kihívások elé állítják mind az olvasót, mind magát az újságírói szakmát is. Egyszerűen azért, mert a szöveg igazságtartalma és eredetisége rendkívül nehezen kiszűrhető. Összegyűjtöttünk pár módszert, amellyekkel észlelhetővé az MI ténykedése.



Már most is számos eszköz áll rendelkezésünkre, amelyekkel felderíthetjük egy szöveg megalkotásának körülményeit, viszont talán a legnagyobb segítség ebben az OpenAI. A ChatGPT készítője januárban kiadta saját mesterséges intelligenciaosztályozóját, amiben meghatározott pár szempontot, ami alapján elkülöníthető az MI szövege egy emberétől.

Az egyik az a perplexitás, amely azt méri, hogy egy nyelvi modell mennyire jól teljesít a nyelvtanilag helyes, lehetséges mondatok megírásában. Röviden, mennyire jól jósolja meg a következő szót. Például: Besétált a konyhába, hogy frisset főzzön. A kávé szó jó tipp lenne következőnek (alacsony perplexitás), de a narancslé szó nem (magas perplexitás).

Ezt is olvasd el: A techóriások vezetői rettegnek a mesterséges intelligenciák fejlődésétől

A töredezettség pedig a mondatok változatosságára utal. Az írott szövegben a mesterséges intelligencia általában véve egységesebb: a mondatszerkezet és a mondathossz általában szabályos, és kevésbé kreatív a szóválasztásban és a szófordulatok használatában. A kifejezések, az ismétlődő mondatok és mondatszerkezetek kombinációjából hiányzik a bő szókincs és az egységes stílus.

ChatGPT a k\u00e9perny\u0151n

Fotó: Emiliano Vittoriosi/Unsplash

Fontos a szkeptikus és kíváncsi hozzáállás az információkhoz. A dezinformáció elleni háború már megmutatta nekünk, hogy az automatizált eszközök önmagukban nem elegendőek, az ítélőképességünk pedig továbbra is létfontosságú.

Az emberi elem a kritika és a kontextus szakértelme olyan réteget hoz be pluszba a vizsgálatokhoz, amelyet a mesterséges intelligencia nem nagyon tud produkálni

– nyilatkozta Rachael Joyce, a PricewaterhouseCoopers globális könyvvizsgálója..

Az első feladatunk, a BBC írása szerint, az ellenőrzés. De mégis hogyan tudjuk ellenőrizni a szöveg igazságtartalmát? A válasz a több, egymástól független forrás elolvasása és megismerése.

Ez is érdekes lehet számodra: Schwarzenegger szerint a Terminátor-filmek megjósolták a mesterséges intelligencia jövőjét

A következő lépés a szöveg közelebbi vizsgálata. Néhány nyomot találhatunk a helyesírásban, a nyelvtan használatában és az írásjelekben. Egyelőre a mesterséges intelligencia alapértelmezett nyelve még mindig az amerikai angol, ami lefordítása után lehetnek jócskán helyesírási hibák. Az MI pedig gyakran még mindig korlátozottan fér hozzá az adatforrásokhoz, és nem ismeri a legfrissebb híreket. Illetve vannak-e hivatkozások konkrét ismeretekre? Hiszen ennek hiánya csalásra utalhat.

Végül ellenőrizzük az írás hangnemét, hangnemét és stílusát. Vannak olyan nyelvi minták, amelyek az MI által generált szövegekben egyelőre elég sablonosak. Különösen árulkodó a hangnem hirtelen változása.

Nem minden eset lesz azonban ilyen kirívóan nyilvánvaló. Így, ahogy mindannyian belecsúszunk a mesterségesen szerkesztett jövőbe, egyértelmű, hogy szükség lesz a kérdező és kritikus gondolkodásmódunkra. Sőt, nyomozói képességeinkre is nagyobb szükség lehet, mint valaha.

A figyelmetekbe ajánljuk