Ausztrál tudósok nemrég három új, sok évezreddel korábban kihalt kengurufajt azonosítottak. Egyikük képviselői igazi óriások voltak, kétszer annyit nyomtak, mint a ma élő kenguruk.
Három kihalt kengurufajt azonosított egy ausztrál kutatócsoport – írja az IFLScience.
A három újonnan meghatározott faj képviselői Ausztráliában, Tasmánia szigetén és Pápua Új-Guineán éltek több millió évvel ezelőtt. A legutolsó példányok feltehetőleg negyvenezer éve pusztultak el. Mindhárom faj a Protemnodon nemhez tartozik, közülük a legnagyobb, a Protemnodon viator igazi óriásnak számított:
170 kg-ot nyomott, azaz kétszer annyit, mint a ma élő legnagyobb kengurufaj, a vörös óriáskenguru.
Ez is érdekelhet: A rendőrök le akarták tartóztatni ezt a kengurut, aki egy pofonnal válaszolt
A viator latinul utazót jelent, és nem véletlenül választották ezt a nevet a tudósok, a szóban forgó kengurufaj képviselői ugyanis hosszú lábaikon hatalmas távolságokat tudtak leküzdeni.
A második újonnan azonosított faj a Protemnodon mamkurra nevet kapta. A vastag csontozatú állat feltehetőleg ugyanolyan nehézkesen mozgott, mint a ma is élő kurtafarkú kenguru. A tanulmány egyik szerzője, Dr. Isaac Kerr szerint a Protemnodon mamkurra csak a legritkább esetben ugrált, például akkor, amikor megijedt valamitől.
Illusztráció
Fotó: Unsplash
A harmadik fajt Protemnodon dawsonae-nak keresztelték el a kutatók, az állat közepesen gyorsnak számított a tudomány mai állása szerint.
Ezt is a figyelmedbe ajánljuk: Megmenthettek egy kihalás szélén álló, a vadonban évtizedek óta nem látott fajt
A kengurufélék az emlősök osztályába, az elevenszülő emlősök alosztályába, azon belül pedig az erszényesek alosztályágába tartoznak, akárcsak az oposszumok, a koalák vagy éppen a vombatok. Mára csak négy nagyobb testű kengurufaj maradt fent, mindegyik az ausztrál kontinensen él – azonban egyikük mérete sem vetekedhet a régmúlt kenguruéival.