Egy tasmán ördög.

Valóban a ’30-as években haltak ki a tasmán ördögök? Egy új kutatás szerint nem!

A történelmi leírások szerint az utolsó tasmán ördög a ’30-as években hunyt el, ám egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint ez a megállapítás nagy valószínűséggel nem helytálló.


1936. szeptember 7-én egy kis hobarti állatkertben fogságban tartott tasmán ördög sajnálatos módon elhunyt, és a szakemberek úgy gondolták, hogy ez a példány volt az állatfaj utolsó élő egyede.

A sziget vadonjában észlelt „erszényes farkasokról" szóló jelentések azonban még jóval az 1930-as évek után is folytatódtak, majd fokozatosan elhalványultak.

A Nemzetközi Természetvédelmi Unió a gyanúsan kevés igazolható megfigyelésre – beleértve az ujjlenyomatokat és a maradványokat is – hivatkozva 1986-ban lezárta a tasmán ördögökről szóló „aktát”.

Most azonban egy új vizsgálatot tettek közzé az állatok utolsó napjainak valószínűsíthető idővonaláról, amely megerősíti, hogy minden bizonnyal már a '80-as évek előtt kihalt.

Ez is érdekelhet: Kiszínezték a felvételt, amin az utolsó tasmániai tigrist láthatjuk

A Tasmániai Egyetem tudósainak vezetésével egy kutatócsoport 1237 észlelési jelentést gyűjtött össze, és egy új módszer segítségével megállapította, hogy az utolsó példányok már az 1970-es években eltűntek. Fontos megjegyezni, hogy a kutatók csak a megbízhatónak vélt forrásokra hagyatkoztak.

Ausztrália szigetállama már az európaiak 19. század eleji érkezésekor menedékhelye volt a tasmán ördögöknek, és a nagytestű húsevő erszényesekből talán néhány ezres populáció élt a sziget erdei ökoszisztémájában, miután a szárazföldön évezredekkel korábban kihaltak.

A telepesek számára túlságosan farkasszerűnek tűntek, így nem kellett sok idő, hogy a csapdák és a fejpénzek megtegyék a hatásukat. A szőrmekereskedők túlzott aktivitása, és az egzotikus állatok kereskedelméhez szükséges alkalmi ketrecbe zárás az utolsó populációkat a zord tasmániai terep távoli részeibe űzte. Az élőhely pusztulása és a betegségek szintén áldozatokat szedtek, és szinte lehetetlenné tették a faj meggyógyulását.

Az állat hírneve ellenére meglepő módon kevés konkrét adat áll rendelkezésre a pusztulásáról szóló feltételezésekhez.

A már említett gyűjteményt dátum, helyszín, típus és minőség szerint kuratírozták, majd a csapat számos statisztikai módszert alkalmazott, hogy egy sor forgatókönyvet állítson össze, amelyek részletezik, hogy mikor történhetett az utolsó valódi megfigyelés.

Ha kizárólag a megerősített fizikai példányokra hagyatkozunk, akkor az utolsó egyed mindössze öt évvel az állatkerti társa halála után pusztult el a vadonban. A kétesebb példányokat is figyelembe véve a kihalás alsó határa az 1950-es évekig húzódhat, és van rá esély, hogy néhány példány még a következő évtizedekben is életben maradt.

Ha ehhez hozzáveszünk néhány jó minőségű, bár bizonytalan megpillantást, vagy esetleg néhány szemtanú által észlelt példányt, akkor lehetséges, hogy a tasmán ördögök még a ’90-es években is léteztek.

Sőt, ha a kutatók minden egyes forrást figyelembe vesznek, akkor elképzelhető, hogy még ma is létezik egy-két tasmán ördög, de erre gyakorlatilag semmi esély nincs.

Forrás: Science Alert

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!

A figyelmetekbe ajánljuk