Az idei év augusztusa úgy tűnik, igazi csemege azok számára, akik szeretik a különböző égi jelenségeket. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a hónap második felében rengeteg aszteroida lesz majd szabad szemmel is látható, ráadásul augusztus tizenkilencedikén, hétfőn felbukkan az égbolton az úgynevezett kék szuperhold is. De vajon mit is takar ez a különös elnevezés?
A LiveScience számol be a nem mindennapi jelenségről, amit hamarosan a világ bármely pontján látni lehet majd. A kék szuperhold valójában nem azt jelenti, hogy kék lesz a hold, egész más magyarázat áll a különös név mögött.
Ezt is olvasd el! Olyat fotózott le az űrhajós, ami soha többé nem lesz látható
Érdemes lesz hétfpn este az eget kémlelni, szuperholdat láthatunk
Fotó: Shutterstock
A tudósok kétféle kék holdat különböztetnek meg: az egyik az, amikor egy hónapban két alkalommal is telihold van, ez általában 2,7 évente történik meg, ilyenkor a másodikat nevezik kék holdnak.
De ugyanez igaz akkor is, ha egy asztronómiai időszakban – mint amilyen most a nyár – három telihold is van. Mivel idén június 22-én és július 21-én is volt telihold, ezért az augusztus 19-i lesz a harmadik, amit emiatt hívnak kék holdnak.
A NASA szerint ezek az úgynevezett kék holdak általában 2-3 évente jelennek meg, a következőre például egészen 2027-ig kell majd várnunk.
Átlagos telihold természetesen jóval előbb, az előrejelzések szerint szeptember 22-én lesz újra megfigyelhető az égbolton.
Ez is érdekelhet! Úgy tűnik, csillagászok felfedezték az ismert univerzum legidősebb galaxisát
A szuperhold kifejezés pedig egy amerikai asztrológustól származik, aki így nevezte el azt a jelenséget, amikor a telihold során a kísérőbolygó rendkívül közel kerül a Földhöz, így ezáltal sokkal nagyobbnak látjuk. Mivel a Hold pályája ellipszis alakú, ezért mindig más és más távolságban van a Földtől. Szuperhold akkor alakul ki, ha a földpálya közel eső részén alakul ki telihold.