Földet behálózó internet
Fotó: Getty Images

Az internet egyáltalán nem annak indult, ami végül lett belőle

5 pillanat az internet történetből, ami örökre megváltoztatta az emberiség mindennapjait

„Az internet egy alapvető emberi jog. Az embereknek mindenhol meg kell adni az esélyt, hogy hozzáférjenek a világhálóhoz, mert ez az eszköz lehetőséget biztosít az oktatáshoz, munkahelyekhez és a társadalmi egyenlőséghez.” – idézi Mark Zuckerberget a Wired. És valóban, internet nélkül ma már elképzelhetetlen lenne az életünk: ezen keresztül tanulunk, dolgozunk, intézzük az ügyeinket és tartjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel. De vajon hogyan lett egy alapvetően elméleti kísérletből az életünk meghatározó része? És mit köszönhetünk Steve Jobsnak? Most eláruljuk!



ARPANET – az internet szülőatyja (1969)

T\u00e9rk\u00e9pen az ARPANET m\u0171k\u00f6d\u00e9se

Az ARPANET az USA két pontja között áramoltatta az információkat

Fotó: Getty Images

Az ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) egy olyan számítógépes-hálózat volt, ami amerikai tudományos intézetek között biztosította az összeköttetést. 1969. október 29-én ezen a rendszeren keresztül küldték el az első, mindössze pár karakterből álló üzenetet a kaliforniai UCLA és a Stanfordi Kutatóintézet között.

Ez is érdekelhet! A pötyögés rabságában – így tudsz szünetet tartani az okostelefonozással

Egyébként ez sem sikerült tökéletesen, hiszen

eredetileg a „LOGIN” üzenetet szerették volna egyik helyről a másikra juttatni, de a Stanfordi Kutatóintézetbe végül csak az „L” és az „O” betű érkezett meg.

A rendszert az amerikai védelmi hivatal finanszírozta és mindenki ezt tekinti az internet elődjének.

WWW, ami összeköti a világot (1989)

A World Wide Web kifejezést Sir Tim Berners-Lee, a CERN kutatója alkotta meg a nyolcvanas évek végén abban a reményben, hogy ezzel könnyebben és gyorsabban lesznek képesek egymással kommunikálni a számítógépek. A szakember egy olyan egységes felületet próbált megalkotni, amelyen keresztül a világ kutatói szinte azonnal hatékonyan megoszthatják egymással a kutatási eredményeket. Fontos hangsúlyozni, hogy az internet még ekkor is csak a tudományos központok privilégiumának számított.

1991-ben aztán Berners-Lee nyilvánossá tette az első elérhető weboldalt, ami a mai napig megtekinthető ezen a linken. A kutató ezzel megalapozta az információalapú társadalom kialakulását.

A tudás otthona, az internet (1998)

A World Wide Web megjelenésével egyre fontosabbá vált, hogy az emberek – ebben a korban jellemzően még mindig az akadémikusok – gyorsan és hatékonyan tudjanak tartalmakat keresni az interneten. A kilencvenes évek közepén épp ezért jelent meg például az AltaVista vagy a Yahoo!, ami specifikus kereséseket engedélyezett a számítógépes tartalmak között.

1998-ban aztán berobbant a Google, ami forradalmasított mindent, amit előtte a keresőmotorokról tudtunk.

Google keres\u0151

A Google forradalmasította a keresőmotorok világát

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Az úgynevezett PageRank algoritmussal ugyanis innentől már nemcsak a keresőszavak mennyisége, de az oldalak relevanciája és hasznossága is szerepet játszott a működésben. Ettől a ponttól kezdve az internet lett minden forrás alapja.

Barátok egymás közt – a közösségi oldalak megjelenése (2004)

A legnagyobb hatású és leggyorsabban fejlődő közösségi oldalként a 2004-ben elindult Facebook-ot szokás emlegetni, de természetesen ennek a platformnak is voltak előfutárai. Ott volt a kilencvenes években megjelenő SixDegrees, majd a 2003-ban debütáló MySpace. Utóbbi sikerét azonban nagyon hamar beárnyékolta a Facebook, ami pillanatok alatt vált elképesztően népszerűvé és 2005-től már minden 13 éven felüli internethasználó regisztrálhatott az oldalra.

Telefon Facebook applik\u00e1ci\u00f3val

Zuckerberg 2004-ben indította útjára a Facebook-ot

Photo by Firmbee.com on Unsplash

A közvetlen üzenetváltások lehetősége, az ismerőseink mindennapjainak nyomon követése és a saját profil kialakítása meghódította az egész világot és megágyazott az olyan oldalaknak, mint az Instagram vagy a TikTok. Jelen tudásunk szerint a Facebooknak világszerte közel 3 milliárd aktív felhasználója van.

Az internet a telefonunkba költözik (2007)

Steve Jobs

Az első iPhone bemutatása után a telefonunkba költözött az internet

Fotó: Getty Images

1996-ban mutatta be a Nokia a 9000 Communicator névre hallgató telefonját; az első mobilt, ami elérte a WAP (Wireless Application Protocol) alapú internetet. Ezután sorra jöttek a gyártók, akik hasonló készülékeket dobtak a piacra, majd 2007-ben Steve Jobs felrúgta az összes szabályt, amit előtte ismertünk. Ekkor mutatta be ugyanis az iPhone-t, az első olyan mobilt, ami teljes értékűen képes volt weboldalakat megjeleníteni, ráadásul a WiFi-re is képes volt csatlakozni.

Ezt is olvasd el! A ’40-es években készült el az első mobiltelefon – íme a videó, amiben elmagyarázták, hogyan működik

Ezzel az Apple atyja gyakorlatilag a zsebünkbe csempészte az internetet, hiszen innentől az iPhone-tulajdonsok bárhol, bármikor képesek voltak elérni a világhálót, ráadásul – a korhoz képest – kifejezetten gyors sebességben.

A figyelmetekbe ajánljuk