A pötyögés rabságában – így tudsz szünetet tartani az okostelefonozással

A pötyögés rabságában – így tudsz szünetet tartani az okostelefonozással

Azon gondolkodsz, hogy végleg megszabadulsz az okostelefonodtól? Összeszedtünk néhány tanácsot, amit érdemes lehet betartani, hogy minél könnyebben búcsút tudjunk inteni a felesleges pötyögésnek.


Az elmúlt 50 évben a mobiltelefonok óriási monstrumokból icipici számítógépekké váltak, amelyekkel az univerzum összes tudásához hozzáférhetünk. És most már le se tudjuk tenni őket. De mivel egyre többen tudatosítjuk magunkban, hogy az okostelefonok túlzott használata milyen negatív következményekkel jár az életünkre nézve, úgy tűnik, hogy a tendencia kezd megváltozni.

A Nokia gyártója, a HMD Global 2022-ben öt százalékkal növelte eladásait az Egyesült Államokban és Európában. Eközben az okostelefon-eladások 22 százalékkal csökkentek. A Redditen az r/dumbphone fórum 46 000 tagot számlál, a YouTube pedig tele van olyan − főként a Z generációs alkotók által készített − videókkal, amelyek az okostelefonról való lemondásról szólnak. Egyértelmű, hogy egyre több fiatal szeretné teljesen elhagyni a telefonját.

Ez is érdekelhet: Úgy tűnik, a tinédzser gorillák is telefonfüggők lettek

A legtöbb ember, aki úgy dönt, hogy okostelefonról butatelefonra vált, szeretné visszavenni az irányítást a technológiával való kapcsolata felett, és szabadulni az állandó digitális kommunikáció béklyóitól. Mások adatvédelmi aggályok miatt döntenek úgy, hogy lemondanak az okostelefon használatáról, vagy meg akarnak szabadulni a reklámok állandó áradatától.

Pozitív összefüggés van az okostelefon-használat és a szociális szorongás között is. Ha valóban ötpercenként vesszük fel az okostelefonunkat, ahogy azt a tudomány sugallja, akkor talán nem meglepő, hogy a fiatalok körében minden eddiginél nagyobb a szorongás, és romlik a koncentráció és a mentális egészség.

Tanya Goodin, a digitális méregtelenítés szakértője szerint az okostelefonról való lemondás − akár ideiglenesen, akár véglegesen − számtalan előnnyel jár. A fő érvek között említi a nyugalmat, a termelékenységet, a jobb összpontosítást, a jobb alvást és a fokozott kreativitást.

Bár nem hiszi, hogy mindenkinek végleg le kell mondania az okostelefonjáról, Goodin szerint érdemes felmérni az okostelefonhoz fűződő kapcsolatunkat, és rendszeresen szünetet tartani.

Mindannyian utáljuk azt az érzést, amikor valaki felveszi a telefonját, és elkezdi nézni, miközben beszélgetünk vele

− tette hozzá Goodin.

De hogyan érdemes elkezdeni?

Shutterstock

Ajánlott inkább „mini szünetekkel" kezdeni, mintsem egyből teljesen lemondani róla. Magától értetődőnek vesszük, hogy bármikor támaszkodhatunk okostelefonjainkra, és egyik napról a másikra lemondani róla valószínűleg nem lenne praktikus és tartható.

Inkább fizikai határokat szabjunk, amelyek gyakran sokkal hatékonyabbak, mint az időalapú korlátok (például „reggel csak tíz percig használom a telefonomat"), amelyeket könnyen megszeghetünk. Inkább ne vigyük magunkkal a telefont a vécére, vagy tegyük a hálószobát telefonmentes zónává.

Olvasd el ezt is! Mi történne agyunkkal dopamin nélkül?

A következő lépés, hogy a barátaiddal és a családoddal tudasd, hogy nem leszel elérhető a megszokott eszközökön − Instagram, WhatsApp stb. −, legalábbis nem mindig. Ha valakinek megmondod, hogy napközben ne küldjön üzenetet, gondoskodj arról, hogy ne válaszolj, amikor megpróbál kapcsolatba lépni veled.

Bármennyire is szeretjük utálni ezeket a bosszantó kis készülékeket, nem lehet tagadni a kényelmet, amit nyújtanak, attól kezdve, hogy egy gombnyomással taxit foglalhatunk, egészen addig, hogy egy pillanat alatt pénzt utalhatunk a bankszámlánkra. Ráadásul manapság sokan a bankkártyájuk nélkül hagyják el otthonukat, hiszen ezekkel a kütyükkel már fizetni is tudunk.

Az okostelefon nélküli életmód több tervezést igényel. Szóval győződj meg róla, hogy tudod, hová mész, vagy hogy nem kell Ubert foglalnod

− mondja Goodin.

Ez úgy nézhet ki, hogy mielőtt elindulsz otthonról, felírod az útbaigazítást, hogy hová mész és elmented az összes telefonszámot, amit esetleg fel kell hívnod.

A figyelmetekbe ajánljuk