A kutatók több száz emberrel készítettek interjút a Yale Food Addiction Scale (YFAS, magyarul Yale Étel Függőségi Skála) alapján, ami egy olyan széles körben elismert eszköz, amelyet az élelmiszerekkel kapcsolatos addiktív jellegű viselkedések jelenlétének és súlyosságának felmérésére használnak.
A Dr. Ashley N. Gearhardt és munkatársai által a Yale Egyetemen kifejlesztett skála célja, hogy mérje, hogy az egyének milyen mértékben tapasztalják az ételfüggőség tüneteit. A YFAS több mint két tucat kérdésből áll, amelyek célja az addiktív étkezési viselkedés súlyosságának felmérése, mutatja be a kutatás részleteit a ZME Science.
Például: a kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy számolják meg, hányszor értettek egyet az olyan mondatokkal, mint például: „Addig eszem, amíg fizikailag rosszul nem érzem magam" vagy „Sok időt töltök azzal, hogy a túlevés miatt lomhának vagy fáradtnak érzem magam".
A kutatók két különálló vizsgálatot végeztek. Az első tanulmányban a szerzők 120 egyetemistával készítettek interjút, akiket az egyetemen elhelyezett szórólapokról vagy a Michigani Egyetem bevezető pszichológiai tantárgyi csoportján keresztül toboroztak. A második tanulmányt online végezték, és közel 400 résztvevőt vontak be.
Olvasd el ezt is! Lusták és buták leszünk, ha egészségtelenül étkezünk
Az első tanulmány arra jutott, hogy a csokoládé a leginkább függőséget okozó élelmiszer. A résztvevők több mint egynegyedének voltak függőségi próblámái az édességgel. A második helyre a fagylalt került, a bronzérmes a sült krumpli lett, őt pedig a pizza követte.
Ugyan a felsorolt élelmiszerek „jó" szereplésére számítani lehetett, volt néhány meglepetés is: a reggeli gabonapelyhek nagyobb függőséget okoztak, mint az üdítő vagy a sült csirke, de a résztvevők a vizet is problémásabbnak tartották, mint az uborkát vagy a babot.
A leginkább függőséget okozó élelmiszerek a Michigani Egyetem első tanulmány szerint
- Csokoládé;
- fagylalt;
- sült krumpli;
- pizza;
- sütemény;
- chips;
- torta;
- popcorn (vajas);
- sajtburger;
- muffin;
- reggeli gabonapehely;
- gumicukor;
- rántott csirke;
- szóda (nem diétás);
- zsömle (sima);
- sajt;
- perec;
- szalonna;
- keksz (sima);
- mogyoró;
- steak;
- müzliszelet;
- tojás;
- csirkemell;
- eper;
- alma;
- kukorica (vaj és só nélkül);
- lazac;
- banán;
- sárgarépa;
- barna rizs (sima, szósz nélkül);
- uborka (mártás nélkül);
- brokkoli;
- bab (szósz nélkül).
A második tanulmány esetében a helyezések kicsit variálódtak. A leginkább függőséget okozó étel az online felmérés szerint a pizza, míg a csokoládé a második helyre került. Őket szorosan követi a chips, a süti és a fagylalt. A reggeli gabonafélék jelentősen visszaestek, a legkevésbé addiktív étel pedig az uborka volt – az eredményeket részletesen ide kattintva lehet megtekinteni.
A szerzők szerint a kutatások azt mutatja, hogy a nagymértékben feldolgozott élelmiszerek, amelyek zsírt és/vagy finomított szénhidrátot (például cukor és fehér liszt) tartalmaznak, nagyobb valószínűséggel okoznak a függőséghez hasonló tüneteket a táplálkozási szokásokkal kapcsolatban.
Emellett a magas glikémiás indexű (GL) élelmiszerek – különösen az élelmiszer-függőség emelkedett tüneteit jóváhagyó egyének esetében – is kapcsolódtak az addiktív jellegű étkezési problémákhoz.