A Hold felszíne
Fotó: Shutterstock

A kép illusztráció.

Él! A japánok holdszondája felébredt és már fotót is küldött a Földre

Sokan aggódtak a japánok nemrég landolt holdszondájának működéséért, most azonban úgy tűnik, minden a legnagyobb rendben. A SLIM már fotókat is küldött a Földre.


Tíz nappal holdra szállását követően, a japánok rekorder SLIM holdszondája ismét működésbe lépett. Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, landoláskor a leszállóegység az oldalára borult, ami megakadályozta, hogy a napelemek bekapcsolódjanak és töltődjenek.

Ez is érdekelhet: Ez a teleszkóp új dimenziót nyit meg az amatőr csillagászok számára

Így ezek a panelek – Naptól ellenkező irányba – nyugat felé mutattak. A csapat csupán abban reménykedhetett, hogy a Hold lassú forgása során a napfény végül eléri a napelemeket. Számításaik beigazolódtak, hiszen január 28-án ez végül megtörtént:

A SLIM felébredt, azóta pedig már fotót is küldött a Földre.

A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) azonban már rekordpontosságú landolásával teljesítette küldetésének fő célját. A kitűzött százméteres célterületen belülre szállt le a SLIM, mindössze 55 méterre a kimért középponttól. Összehasonlításképpen az Apollo-11 várható leszállóhelye 1969-ben egy 20 kilométerszer 5 kilométeres ellipszis volt. A most kezdődő felszíni vizsgálatok tehát csak extraként adnak hozzá a küldetéshez.

A holdszonda mindkét holdjárója már napok óta vizsgálja a Hold felszínét, mostantól pedig a SLIM is képes tanulmányozni kameráival a leszállóegység közelében lévő sziklákat. Sőt, hatot már azonosított is, a spektroszkópia technológiája pedig azt is lehetővé teszi, hogy a rendszer egy vizsgált objektum összetételét a fénye alapján még részletesebben analizálni tudjon – olvasható az IFLScience cikkében.

Ezt is olvasd el! Zsugorodik a Hold, ez pedig földcsuszamlásokhoz vezethet

Miközben a felszíni munka folytatódott, a SLIM-et a Föld körüli pályáról is megörökítették:

január 22-én a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) űrszondája elhaladt a leszállóhely felett, és kiszúrta a japán holdszondát. Az LRO ekkor mintegy 80 kilométerre volt a Hold felszíne felett.

A SLIM most mindent megtesz, hogy – behozva az elvesztegetett időt – elvégezze vizsgálatait, mielőtt a Nap lenyugszik és a leszállóegység újra alvó üzemmódba kapcsol.

A figyelmetekbe ajánljuk