Hold felszíne

A világ ötödik országaként Japán sikeres holdra szállást hajtott végre, miután SLIM nevet viselő szondájuk problémamentesen landolt kísérőbolygónk felszínen január 19-én. És bár az előre kiszámolt érkezési pozíciót tartotta a japánok űreszköze, egy súlyos malőr így is becsúszott.


A japán Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) január 19-én, pénteken sikeresen leszállt a Holdra, majd két kis holdjárót telepített az égitest felszínére.

Ez is érdekelhet: Ennyit csúszik a NASA 2024-re kitűzött holdprogramja

A kutatók azonban már az első pillanattól kezdve gyanították, hogy valami furcsa dolog történhetett leszálláskor, a napelemek ugyanis nem fogták fel a napfényt, ezáltal pedig a leszállóegységet sem töltötték. A rejtélyt végül az egyik miniholdjáró által készült kép fejtette meg.

A leszállóegység az orrán áll, ezért nem szívja magába a napfény energiáját.

Az egységet a japán tudósok egyelőre alvó üzemmódba helyezték, amíg a két kis robot körbe nem járja a környéket. A kommunikáció közöttük erős, valamint a Földdel is közvetlen kapcsolatban állnak.

A csapat reméli, hogy ahogy a Hold megkerüli a Földet, a napfény dőlésszögének változása még ebben a helyzetben is eléri a napelemeket, és újra elkezdi tölteni az akkumulátorokat. Az IFLScience értesülései szerint a napelemek jelenleg nyugat felé néznek.

Ezt is olvasd el! Japán tudósok a gravitációval játszanak, hogy lehetővé tegyék a világűrben való életet

Bár ennek a körülménynek a tudatában azt gondolhatjuk, hogy nem volt sikeres a küldetés, a SLIM a fő célját már így is teljesítette. A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) missziója ugyanis azzal a céllal indult a Holdra, hogy megmutassa, milyen hihetetlen pontossággal képes leszállni az általuk fejlesztett holdszonda.

A terv az volt, hogy egy meghatározott célterület 100 méteres körzetébe hajtsák végre a landolást. A jelenlegi adatsorok alapján pedig úgy tűnik, hogy a célterülettől mindössze 55 méterre sikerült megérkezniük.

Csak összehasonlításképpen: az 1969-es Apollo-11 várható leszállóhelye egy húsz kilométerszer öt kilométeres ellipszis volt.

A SLIM jövője egyelőre még nem világos, és nagyban függ attól, hogy a szonda még mennyi energiát tud szerezni a pár napon belül érkező – 14 napig tartó – holdi éjszaka előtt.

A figyelmetekbe ajánljuk