Az Amerikai Űrügynökség megerősítette, hogy asztronautáik legalább 2026-ig nem szállnak le a Holdra, és 2025 szeptemberéig nem is állnak majd Hold körüli pályára. A bejelentés – amely ugyanazon a napon történt, amikor a Peregrine Mission One nevű személyzet nélküli Hold-missziót leállították – újabb megerősítése annak, hogy az alacsony Föld körüli pályán túli űrrepülés továbbra is összetett feladat, és a Naprendszer felfedezését sem lehet siettetni.
Az Artemis III holdraszállását már korábban elhalasztották az eredetileg tervezett 2024-es időponthoz képest. Nem szokatlan az effajta eltolás, korábban már a James Webb-űrteleszkóphoz kapcsolódó projektet is jócskán eltolták. Az űrtávcső azonban jelenleg sikeres pályafutása bizonyítja, hogy megérte a halasztást.
Ez is érdekelhet: Ezért lehetetlenség a holdra szállásról készült képek meghamisítása
Aktuális holdprogramjában pedig a személyzet biztonságát helyezi előtérbe a NASA – a küldetés gyors teljesítésének kényszerével szemben.
Fotó: NASA/Unsplash
A biztonság a legfőbb prioritásunk, továbbá hogy az Artemis-csapatoknak több időt adjunk a fejlesztésekkel, műveletekkel és integrációval kapcsolatos kihívások feldolgozására. Tehát azt szeretném kijelenteni, hogy módosítjuk az ütemtervünket, és az Artemis II-t 2025 szeptemberére, az Artemis III-at pedig 2026 szeptemberére tervezzük, amely először küld majd embert a Hold déli pólusára
– foglalta összeBill Nelson NASA adminisztrátor.
A hír talán elkeserítő, de az okok megalapozottak. Az űrhajósok életének kockáztatását és egy esetleges tragédiát kevesen bocsátanák meg a NASA-nak.
Nelson szerint az Artemis azt képviseli, hogy mit lehet elérni nemzetként és államokat átívelő globális koalícióként. Ha még a célok komoly kihívást is jelentenek, közös erővel elérhetőek ezek – ehhez azonban lényeges felmérni a szükséges időt.
Ezt is olvasd el! Kiderült, mekkora és mire hasonlít a Hold belseje
Artemis II összeszerelése
A legutóbbi orosz kísérlet a Hold déli pólusán való landolásra is talán azért nem sikerült, mert elsiették, hogy megelőzzék Indiát ugyanezen cél elérésében.
Az Artemis II repülési tesztet és minden egyes következő repülést arra fogunk használni, hogy csökkentsük a kockázatot a jövőbeli Hold-küldetések során
– hangsúlyozta Catherine Koerner, a NASA munkatársa.
Összességében tehát az Artemis Hold körüli pályára állítása 2025 második felére, maga a landolás pedig így 2026-ra csúszik.