Január 9. és 12. között tartották az idei CES-t, mely a világ egyik legfontosabb technológiai eseménye. A leginnovatívabb technológiai vívmányokat felvonultató rendezvényen a francia távcsőgyártó, az Unistellar is részt vett, nem kisebb céllal, minthogy bemutassák forradalmian új teleszkópjukat. Az Odyssey nevet kapó termékek optikáját a Nikon tervezte.
A Las Vegasban rendezett konferencián az Unistellar két csúcstechnológiás változatban is prezentálta új űrtávcsövét. A cég hagyományos készülékeivel ellentétben a Standard és a Pro sorozatú friss modellek mobilisek, így a csomag – amellett, hogy tartalmazza a 8,8 kilós készüléket – egy levehető állványt és egy beállítási szerszámkészletet is rejt magában.
Ezt is olvasd el! Végre jó képeket készítenél utazásaid alatt? Ezzel a 4 kamerával csak jól járhatsz!
Ennél is érdekesebb viszont az Odyssey azon képessége, miszerint több mint 5 ezer objektumot képes kiszúrni a világűrben, majd ezekről információt szolgáltatni a felhasználónak.
@spirestarter Unistellar showed off their #telescope for dummies (new amateurs) 😉 that anyone can use at CES 2024! We saw ##jupiterand even a ##galaxyin ##lasvegaswhich is probably the worst city in the world for astronomy. ##ces2024##ces##astronomy
Az Odyssey az első olyan távcső, amely képes mind a közeli bolygók, mind a kozmosz mélyén található objektumok megfigyelésére
– állítja a vállalat a közleményében.
A RobbReport cikke szerint mind a Standard és a Pro változat egyaránt 19,9 x 17,1 x 7 hüvelyk – azaz 50,4 x 43,4 x 17,8 cm – méretű, továbbá ötórás akkumulátoros üzemidővel rendelkezik.
Emellett a gyártó által szabadalmaztatott többmélységű kamera is az Odyssey erőssége, amely lehetővé teszi, hogy a Jupiter Nagy Vörös Foltjának látványától a több tízmillió fényévre lévő örvénylő galaxis karjainak megtekintéséig könnyedén váltsunk.
Ebben a teleszkóp precíziós optikája és a csillagautofókusz nevű technológia segít. Az automatikus fókuszrendszer egy algoritmus és egy motoros érzékelő párosításával teszi lehetővé a nagy felbontású csillagmegfigyelést, így a Hold vagy akár a Jupiter is tisztán láthatóvá válik.
Ez is érdekelhet: Pillanatok a 19. századból – a világ legrégebbről fennmaradt fotói
A márka szerint az Odyssey 150 millió csillagot képes látni. Felbontóképessége (1,68 ívmásodperc) az összetettebb képek készítésére való képességére vonatkozik, míg a mintavételezés (0,93 ívmásodperc) azt jelzi, hogy az eszköz képes az apró részletek rögzítésére is. Az Unistellar-alkalmazás segítségével pedig mobileszközön vagy táblagépen keresztül tekinthetjük meg észleléseinket.
Az Unistellar 2015-ben kezdett amatőröknek digitális csillagászati távcsöveket gyártani és értékesíteni. 2018-ban és 2022-ben már díjazottak lettek a CES-en az Evoscope és az Equinox modelljeikkel.